Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
La photo de famille
Grupa docelowa:
Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa członków rodziny i określa stopień pokrewieństwa między nimi,
używa zaimków przymiotnych dzierżawczych w liczbie pojedynczej i mnogiej,
sporządza drzewo genealogiczne i opowiada o rodzinie (swojej i innych osób).
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do domyślania się znaczenia wyrazów (tu: oznaczających członków rodziny) na podstawie materiałów wizualnych (drzewa genealogicznego, animacji). Uświadomienie uczniom, że na podstawie materiału ilustracyjnego są w stanie pogłębić rozumienie czytanego tekstu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (skojarzenia, słuchanie, analiza ilustracji),
strategie kognitywne (ćwiczenia przedmiotowe)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis
metody eksponujące: animacja
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel może poprosić chętnych uczniów o przyniesienie na lekcję fotografii rodzinnych.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel wita uczniów. Jeśli nauczyciel się zgodzi, może zaprezentować uczniom swoje prywatne zdjęcie, na którym towarzyszy mu ktoś z rodziny i przedstawić tę osobę: „C’est ma maman”. Może też skorzystać z ilustracji filmowej lub bajkowej rodziny i przedstawić jednego lub dwóch członków. Zachęca uczniów do odgadnięcia tematu lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel informuje uczniów, że ich zadaniem jest zapoznanie się w parach z czytanką i towarzyszącym jej drzewem genealogicznym, rozwiązanie zadań oraz przyjrzenie się tabeli z zaimkami przymiotnymi dzierżawczymi (nie nazywa ich). Uczniowie powinni sami rozpoznać znaczenie nowych słów oraz nowego zagadnienia gramatycznego. Prowadzący/a pozwala im na swobodną dyskusję i wymianę opinii. Następnie podsumowuje ten etap lekcji, przypominając uczniom, czym są zaimki przymiotne dzierżawcze i do czego służą.
Nauczyciel informuje uczniów, że teraz obejrzą animację dotyczącą rodziny Andréi. Prosi ich, by wcześniej zapoznali się z treścią zadań do multimedium. Ich zadaniem jest podjęcie próby rozwiązania jak największej liczby pytań w trakcie pierwszego odtworzenia animacji. Nauczyciel zachęca uczniów do potraktowania zadania jako wyzwania i sprawdzenia ich podzielności uwagi w pracy z językiem francuskim.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie wskazanych przez siebie ćwiczeń – szczególnie ćwiczenia dotyczące zaimków przymiotnych dzierżawczych powinny być wykonane przy nauczycielu i sprawdzone.
Na końcu nauczyciel prosi uczniów o sporządzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny (np. przy pomocy przyniesionej na lekcje fotografii). Chętni uczniowie opowiadają o swoich rodzinach, a koledzy/koleżanki zadają dodatkowe pytania (np. Comment s'appellent tes cousins ?).
Praca domowa:
Udoskonalenie drzewa genealogicznego z ćw. 8 (np. narysowanie go w zeszycie) i poszerzenie o kolejnych członków rodziny.
Materiały pomocnicze:
Fotografie rodzinne uczniów
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może zostać wykorzystana podczas innych lekcji dotyczących relacji rodzinnych, a także podczas lekcji, na których uczeń ma za zadanie opisanie wyglądu zewnętrznego osób.