Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: La France fait la fête
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
powtarza i utrwala nazwy pór roku oraz miesięcy,
poznaje przymiotniki odnoszące się do pór roku,
utrwala i powtarza trzy rejestry zadawania pytań o element zdania,
zna różne formy zadawania pytań,
tłumaczy element zdania z języka polskiego na język obcy,
opowiada, jak spędził imprezę kulturalną i/lub popularne święto,
redaguje wpis na blogu/ portalu społecznościowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość na temat popularnych świąt francuskich oraz wydarzeń kulturalnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, mini‑wykład,
metoda aktywizująca: burza mózgów, quiz,
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś święta francuskie: Connaissez‑vous des fêtes françaises ? Lesquelles ? Po wysłuchaniu wypowiedzi wybranych uczniów podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikiem Rappel... i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak brzmią przymiotniki odnoszące się do pór roku: Connaissez‑vous les adjectifs relatifs aux saisons de l'année ? Następnie analizuje wspólnie z uczniami formy tych przymiotników i prosi o wykonanie kolejnego ćwiczenia.
Nauczyciel pyta uczniów o sposoby zadawania pytań w języku francuskim i prosi o przykłady. Uczula uczniów na trzy rejestry języka i analizuje materiał z kącika gramatycznego. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenie.
Nauczyciel przechodzi do pracy z katalogiem multimedialnym. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania. W tym miejscu nauczyciel może zapytać, jakie święto najbardziej zainteresowało uczniów i dlaczego. Takie pytanie będzie wprowadzeniem do fazy podsumowującej lekcji.
Faza podsumowująca:
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy (4‑5-osobowe) i prosi o mini dyskusję na temat, ich zdaniem, najciekawszych świąt francuskich i wydarzeń kulturalnych z multimedium i wybranie jednego święta, w którym chcieliby uczestniczyć. Uczniowie zadają sobie pytania: Quelle fête préfères‑tu ? Pourquoi aimes‑tu cette fête ? Qu’est‑ce que tu aimes le plus, quel moment de cette fête aimes‑tu ?
Dodatkowo nauczyciel może zadać pytania podsumowujące zajęcia, dzięki którym uczniowie utrwalą sobie poznane słownictwo.
Quelle est votre fête polonaise préférée ?
Connaissez‑vous les origines de cette fête ?
Est‑ce un jour férié ou non ? / Est‑ce la date fixe ou mobile de cette fête ?
En quelle saison est‑ce qu’on célèbre cet événement ?
Pourquoi aimez‑vous cette manifestation ?
Vous passez cet événement comment ?
Avez‑vous un rituel particulier ? Lequel ?
Avec qui célébrez‑vous ces festivités ?
Praca domowa:
Ćw. 7‑8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny może być inspiracją do rozmowy na temat spędzania wolnego czasu lub preferowanych rozrywek. Można też z pomocą nagrań zainicjować temat kalendarium francuskiego ucznia, a zdjęcia mogą być początkiem opisów symboli związanych z wydarzeniami kultowymi.