Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Marseille – quelle ville !
Grupa docelowa:
szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
operuje stronami świata w języku francuskim,
opisuje miejsca, które zamierza odwiedzić,
odkrywa atrakcje turystyczne francuskich miast,
wyszukuje informacje w języku polskim i francuskim przy pomocy Internetu.
Cele motywacyjne:
uświadomienie uczniom, jak wiele informacji w języku francuskim są w stanie samodzielnie wyszukać w Internecie dzięki ogólnemu zrozumieniu kontekstu (na przykładzie zmiany języka w Wikipedii).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, tablice leksykalne),
strategie kognitywne (uzupełnianie zdań, przenoszenie elementów na ilustrację, prawda‑fałsz, test wyboru),
strategie kompensacyjne (odgadywanie znaczenia słów na zasadzie ich podobieństwa do innych języków).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanka, ilustracja interaktywna
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy interaktywnej
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się po francusku. Lekcję może rozpocząć od poinformowania uczniów, że dzisiejszy temat lekcji będzie przyjemny, bo związany z podróżowaniem i wakacjami. Pyta uczniów, czy odwiedzili jakieś miasta we Francji (uczniowie mogą podać ich nazwy po polsku, a nauczyciel zapisuje ich francuskie odpowiedniki na tablicy). Jeśli okaże się, że uczniowie nie byli we Francji (albo w odpowiedziach pojawi się np. tylko Paryż), to nauczyciel modyfikuje zadanie, pytając, jakie francuskie miasta uczniowie znają. Czy wiedzą, w jakiej części kraju się one znajdują (północ, południe, wschód, zachód).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dwukrotnie odtwarza na forum klasy nagranie, które jest częścią tekstu źródłowego. Prosi uczniów, by przy pierwszym odsłuchu nie posiłkowali się transkrypcją. Następnie uczniowie oglądają zabytki Marsylii i czytają ich krótkie opisy. Ćwiczenia rozwiązują samodzielnie. Nauczyciel podkreśla, że mogą wspomagać się nagraniem i transkrypcją oraz słownikiem lekcyjnym.
W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z nazwami stron świata. Ćwiczenie rozwiązują na forum klasy. Chętny/wybrany uczeń odczytuje jedno zdanie, wybierając odpowiedź. Nauczyciel zaznacza ją na tablicy interaktywnej. Kiedy wszystkie zdania zostają uzupełnione, nauczyciel klika w przycisk sprawdzający poprawność wykonania ćwiczenia. Błędne odpowiedzi zostają objaśnione na forum klasy.
Ostatnim etapem fazy realizacyjnej jest praca w grupach. Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy. Zadaniem zespołów jest zapoznanie się z ilustracją interaktywną i rozwiązanie ćwiczeń do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w tych samych grupach rozwiązują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia. Ich zadaniem jest wzajemne tłumaczenie sobie ewentualnych niejasności. Nauczyciel interweniuje dopiero w momencie, gdy grupa nie jest w stanie samodzielnie dojść do porozumienia.
Na koniec lekcji nauczyciel wyświetla mapę Francji i wraca do nazw miast, które uczniowie wymienili podczas fazy wprowadzającej. Ich zadaniem jest odnalezienie tych miast na mapie i określenie ich położenia (np. La ville de Calais se trouve au nord du pays.). Jeśli wystarczy czasu, nauczyciel może pokazać również plan miasta i poprosić o ułożenie zdań z nazwami zabytków (np. Le musée du Louvre se trouve au centre de Paris.)
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się (nauczyciel może pokazać uczniom, w jaki sposób - przy pomocy zmiany języka na Wikipedii - można łatwo znaleźć tłumaczenie nazw własnych popularnych obiektów).
Materiały pomocnicze:
mapa Francji, ew. mapy wybranych miast turystycznych z zaznaczonymi zabytkami
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może zostać wykorzystana podczas innych lekcji dotyczących kultury Francji, a także podczas lekcji o podróżowaniu czy poruszaniu się w przestrzeni miejskiej.