Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Je prépare mon curriculum vitae
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje budowę i układ klasycznego CV,
doradza i odradza w kwestii redagowania CV,
tworzy własny życiorys.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do stworzenia własnego CV oraz zastanowienia się nad osobistymi zaletami, które warto wymienić w tym dokumencie, co może zwiększyć ich pewność siebie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele leksykalne i gramatyczne
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu i tabeli, prawda‑fałsz, łączenie tekstu z ilustracją, parowanie, grupowanie, kolorowanie, test wyboru
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia wyrazów przy pomocy materiału ilustracyjnego
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym (czytanka)
metody eksponujące: animacja‑tutorial
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od powtórzenia słownictwa z lekcji poprzedniej (materiał 3.2.4.1), o ile był on realizowany w ramach zajęć lekcyjnych. Następnie pyta uczniów, co należy zrobić, zanim zacznie się pracować, zachęca do dyskusji na temat szukania pracy i składania dokumentów (prosi o ich nazwanie: CV i list motywacyjny). Informuje uczniów, że lekcja będzie dotyczyła pisania CV.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog i wykonują w parach ćwiczenia do tekstu źródłowego. Następnie uczniowie analizują wraz z nauczycielem przykład CV. Nauczyciel pyta, czy w Polsce zasady pisania są takie same.
W zależności od potrzeb klasy nauczyciel może przejść do tabeli dotyczącej doradzania i odradzania. W przypadku gdy uczniowie znają różne sposoby udzielania rad, ten element może zostać pominięty.
W dalszej kolejności nauczyciel odtwarza animację dotyczącą zasad tworzenia CV. Uczniowie wykonują ćwiczenia na forum klasy (np. jedna osoba rozwiązuje jeden przykład).
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach pracują nad ćwiczeniami z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel może zaproponować zamianę kolejności wykonywania ćwiczenia 7. i 8. Uczniowie mogą najpierw wypełnić rubryki swojego CV, a następnie wymienić się notatkami między sobą. Druga osoba po lekturze udziela koledze/koleżance porad dotyczących pisania CV - co radziłaby dodać, a co zmienić.
Praca domowa:
Napisanie pełnej wersji swojego CV, uwzględniając oprawę graficzną (jeśli uczeń nie chce podawać swoich danych, może je zmyślić).
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może posłużyć uczniowi podczas powtórzenia materiału z działu „Praca”. Może zostać także wykorzystana podczas lekcji, na których pojawiają się elementy doradzania i odradzania, a także tryb rozkazujący.