Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Je vais à la pharmacie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy podstawowych produktów, które można zakupić w aptece;
przypomina sobie budowę trybu rozkazującego oraz miejsce zaimków w tym trybie;
dowiaduje sie, jak porozumieć się z farmaceutą w aptece;
opowiada o dolegliwościach, używając struktur qch fait mal à qn, avoir mal / avoir des douleurs à une partie du corps, avoir du mal à faire qch.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość na temat podstawowych produktów, które można kupić we francuskiej aptece,
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na tematy związane z problemami zdrowotnymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda – fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody i techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, kalambury, scenki
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna
komputer z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują. Pyta, czy komuś coś dolega - może kogoś boli głowa albo niedawno się skaleczył?
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie apteki i zadaje kilka pytań:
De quel type de commerce s’agit‑il ?
Que pouvez‑vous acheter là‑bas ?
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Następnie nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Od decyzji nauczyciela zależy, czy poprosi uczniów o pracę z kącikiem gramatycznym w celu przypomnienia budowy trybu rozkazującego.
Nauczyciel przechodzi do pracy z ilustracją interaktywną. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują towarzyszące mu zadania. Nauczyciel prosi o odczytanie kilku propozycji rozwiązania ćwiczenia nr 4. W tym momencie lekcji może też zaprosić uczniów do rozmowy na temat wyposażenia apteczek w ich domach lub do podawania propozycji zawartości apteczek na wakacje na plaży, obóz sportowy itp.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”.
Na zakończenie lekcji nauczyciel zaprasza uczniów do odgrywania scenek sytuacyjnych Dans une pharmacie. W tym celu dzieli uczniów na dwie grupy: les clients et les pharmaciens(-ennes) i każdej z nich rozdaje kartoniki ze wskazówkami, na podstawie których zbudują swoje wypowiedzi. Rozmowę rozpoczyna wybrana przez nauczyciela lub chętna osoba z grupy klientów, a odpowiada jej uczeń z grupy farmaceutów posiadający wskazówkę do odpowiedniej porady, np. le client / la cliente (éternuer sans arrêt) : Bonjour. J'éternue sans arrêt. Pouvez‑vous me recommander quelque chose contre le rhume ? - le pharmacien / la pharmacienne (un spray nasal) : Bien sûr. Je vous suggère de prendre un spray nasal. Appliquez‑en plusieurs fois par jour jusqu'à ce que vous ressentiez un soulagement. W zależności od specyfiki danej grupy nauczyciel uzgadnia z uczniami, jak długie mają być dialogi i za pomocą jakich treści (powitania, pożegnania, informacje o płatnościach itd.) uczniowie mogliby je uzupełniać.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze: zdjęcia przedstawiające wnętrze apteki, kartoniki ze wskazówkami do budowania dialogów
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może posłużyć do pracy nad mową zależną dla trybu impératif. Można ją wykorzystać również na wyższych szczeblach nauki jako przypomnienie słownictwa związanego z lekami oraz dolegliwościami.