Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Montre‑moi ton sac, je te dirai qui tu es !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
utrwala formy przymiotników (również tych o dwóch formach),
utrwala miejsce przymiotnika w zdaniu,
umie nazwać i opisać przedmioty trzymane w swojej torbie,
umie nazwać typy osobowości, charakteru,
umie pogrupować nazwy przedmiotów,
umie uzupełnić tekst brakującymi elementami,
poprawnie tworzy wypowiedź ustną na temat przedmiotów trzymanych w swojej torbie oraz cech charakteru,
potrafi zredagować wypowiedź pisemną.
Cele motywacyjne:
Zaspokaja potrzebę ciekawości (nazwy różnych, czasami nietypowych przedmiotów, które inni ludzie trzymają w swoich torbach). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat osobistych przedmiotów oraz osobowości.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja, aplikacje mentimeter;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują i czy wiedzą, ile ważą ich pełne plecaki lub torby oraz ile mają torebek, plecaków w domu: Savez‑vous combien pèsent vos sacs ou sacs à dos ? Avez‑vous beaucoup de sacs ou de sacs à dos chez vous ? Uczniowie odpowiadają całymi zdaniami. Następnie nauczyciel kładzie na stół kilka typowych i mniej typowych przedmiotów (np. słuchawki, telefon, otwieracz do konserw, paragon z kasy, etc.) i pyta, czy wiedzą, jak nazywają się te przedmioty po francusku. Connaissez‑vous ces objets ? Comment s’appellent‑ils en français ? Poprawne odpowiedzi są zapisywane na tablicy.
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Następnie przy użyciu aplikacji mentimeter nauczyciel sprawdza, ilu uczniów ma w swoim plecaku kilka z nowo poznanych przedmiotów z kącika leksykalnego, np. un porte‑clef, une liseuse, une barre aux céréales, une batterie externe, un agenda etc. Wyniki wyświetlane są przed całym zespołem klasowym.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (miejsce przymiotnika w zdaniu) i zwraca szczególną uwagę na przymiotniki (również te o dwóch formach) stawiane przed rzeczownikiem. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Następnie nauczyciel pyta uczniów co, według nich, trzyma w plecaku osoba kreatywna, lubiąca jeść, przewidująca, praktyczna, etc. (burza mózgów).
Potem uczniowie pracują w parach. Każdy z nich wyciąga po kolei (przemiennie) po jednej rzeczy z plecaka i opisuje ją (co to jest, jakiego koloru, stare, nowe, jakiej wielkości etc.) oraz mówi, skąd ma ten przedmiot i dlaczego trzyma go w swoim plecaku. Jeśli osoba z pary ma też taki przedmiot, to porównuje go. Uczniowie wyciągają maksymalnie 5 przedmiotów (najlepiej mniej typowych). Uczniowie mogę też zadawać sobie dodatkowe pytania w celu pogłębienia wiedzy o danym przedmiocie (Pourquoi aimes‑tu cet objet ? / Tu utilises cet objet pour faire quoi ? / Pourquoi es‑tu attaché à cet objet ?...)
Nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się, czy przedmioty, które mają w torbach, oraz sposób ich przechowywania mówią o ich osobowości i przyzwyczajeniach. Uczniowie wypowiadają się na forum, podając przykłady. Jeśli uczniom jest trudno zacząć się wypowiadać, nauczyciel podaje własny przykład, aby ośmielić uczniów, np. J’ai toujours ma vieille boîte à lunch et mes barres de chocolat parce que je suis très gourmande, mais je fais aussi attention à ce que je mange. J’emporte ma vieille liseuse car j’adore lire en bus ou pendant les récréations.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Préférez‑vous porter un petit ou gros sac ? Un sac à dos ou un cartable ? Une besace ou un cabas ?
Changez‑vous souvent vos sacs ou vous êtes habitués à un sac particulier ?
Quel est votre objet / gadget préféré de votre sac et pourquoi ?
Sans quel objet ne partez‑vous jamais de chez vous ?
Quels objets ne mettez‑vous jamais dans votre sac à dos ? Pourquoi ?
Est‑ce que les objets que vous emportez dans votre sac sont toujours là ou vous faites le tri avant de sortir ?
Etes‑vous plutôt ordonnés ou désordonnés, sportifs, actifs ou passifs, prévoyants ou insouciants ? etc.
Praca domowa:
Ćw. 7 z e‑materiału – ustnie oraz ćw. 8 – jeśli nie zostało wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć, jako inspiracja do ćwiczenia porównań lub stopnia najwyższego. Można też ćwiczyć zaimki dzierżawcze rzeczowne lub przymiotne. Uczniowie mogą też napisać (w grupach czteroosobowych) prosty test psychologiczny, który będzie zawierał 5 pytań dotyczących różnych typów osobowości.
exemple :
Compte les points.
Clé : 1‑oui symbole A, 1‑non symbole B,
2‑oui symbole C, 2‑non symbole D,
3 -oui symbole E, 3‑non symbole F etc.
Résultat :
Tu as ACF…, tu es une personne bien ordonnée qui est un peu gourmande. Tu es plutôt conservateur/trice et tu adores lire en solitaire.