Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Un coup de foudre
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
przypomina sobie tworzenie i zastosowanie czasów przeszłych (passé composé i imparfait);
zapoznaje się ze słownictwem związanym z życiem uczuciowym;
opowiada o pierwszej miłości (czas, miejsce, okoliczności, odczucia).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja ciekawość na temat zjawiska miłości od pierwszego wejrzenia,
rozwija umiejętność opowiadania o wydarzeniu z przeszłości oraz jego okolicznościach (kontekście).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis,
metoda aktywizująca: burza mózgów, hipotezy,
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom wcześniej przygotowany przez siebie obrazek/zdjęcie przedstawiający serduszka (dostępne na wolnej licencji) i prosi o skojarzenia. Oczekiwane odpowiedzi uczniów: coeur, amour, sentiment, attachement, couple, coup de foudre, etc. Nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy/pary i wręcza im różnorodne zdjęcia par (wycięte z gazety lub wydrukowane z internetu) i prosi o wymyślenie historii poznania się pary ze zdjęcia. Uczniowie mają za zadanie:
nadać imiona postaciom ze zdjęć,
ustalić okoliczności poznania się pary (dzień, miejsce, etc.),
opowiedzieć o ich odczuciach, wrażeniach w dniu poznania się.
Uczniowie używają czasów przeszłych (imparfait i passé composé) do prezentacji całej historii. Następnie wszyscy uczniowie prezentują przed klasą swoje produkcje.
Nauczyciel proponuje pracę z audiobookiem oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Croyez‑vous au coup de foudre ? Pourquoi ?
Comment faire durer le couple et l’amour ? Quelles sont les méthodes les plus simples ?
Peut‑on tomber amoureux d’une voix de quelqu’un, sans jamais voir la personne en présentiel ? Connaissez‑vous le cas ?
Peut‑on tomber amoureux d’une personne connue sur Internet ? Pourquoi ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z bloku Sprawdź się
Materiały pomocnicze:
brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać na lekcjach dotyczących wyrażania przez uczniów opinii, argumentowania i kontrargumentowania. Co więcej, może zostać wykorzystane do ogólnych powtórek przed egzaminem maturalnym (np. do sprawdzenia rozumienia ze słuchu).