Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Jules Ferry - le père de l’école moderne
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pamięta, jak tworzy się formy czasów przeszłych imparfait i passé composé i używa ich, opowiadając o przeszłości;
wybiera odpowiedni czas przeszły, by mówić o przeszłości;
przedstawia system szkolnictwa we Francji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca : praca z tekstem źródłowym,
metoda programowa : przy użyciu nowych technologii (ćwiczenia interaktywne,e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
kości do gry (jedna kostka na parę)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak według nich powstała szkoła.
Nauczyciel prosi uczniów, by zastanowili się się, jak z biegiem czasu zmienia się szkoła, jakie przechodzi transformacje i jakie są tego przyczyny.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Nauczyciel pyta uczniów o opinię, czy woleliby może chodzić do szkoły koedukacyjnej, czy przeznaczonej wyłącznie dla chłopców lub tylko dla dziewcząt.
Nauczyciel prosi o przeczytanie części gramatycznej i wykonanie poleceń.
Uczniowie zapoznają się z audiobookiem. Nauczyciel rozdaje kości do gry. Po każdym rzucie kością uczeń przemieszcza się na kolejne pole i wykonuje ćwiczenie.
Uczniowie w parach wykonują polecenia. Cała klasa sprawdza poprawne odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Audiobook może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.