Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Deux budgets d’un projet de départ
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy;
nazywa wyposażenie niezbędne w górach i nad morzem;
nazywa rodzaje obiektów noclegowych;
formułuje opinie, potrafi uzasadnić wybór miejsca na wakacje oraz wybór obiektu noclegowego, podając jego wady i zalety.
Cele motywacyjne:
zachęcenie uczniów do wyrażenia opinii na temat miejsc, w których lubią spędzać wakacje;
zachęcanie uczniów do zaproponowania jakiegoś miejsca na wakacje i przekonania pozostałych do swojego wyboru;
zachęcenie do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z różnych wyjazdów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie;
strategie kognitywne: łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, transformacje;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda aktywizująca: dyskusja, blended learning,
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, miniwykład.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
tablica, komputer, smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Où aimez‑vous passer vos vacances ? Pourquoi ? Uczniowie mają za zadanie przemyśleć odpowiedź na to pytanie.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel ponownie zadaje pytanie: Où aimez‑vous passer vos vacances ? Pourquoi ? na początku lekcji. Po wysłuchaniu wypowiedzi wybranych uczniów podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym. Następnie nauczyciel przypomina zasady tworzenia porównań, po czym dzieli uczniów na dwie duże grupy. Każdy uczeń losuje karteczkę ze słowem montagne lub mer. W ramach jednej grupy uczniowie pracują w parach lub w zespołach trzyosobowych i przygotowują argumenty przemawiające za wyjazdem w wylosowane miejsce. Powinni przy tym używać porównań. Po kilku minutach uczniowie dzielą się wynikami swojej pracy na forum klasy, przedstawiając argumenty na przemian, po jednym z każdej grupy. Każde zdanie, w którym poprawnie użyto porównania i które zawiera nowy argument, będzie punktowane. Nauczyciel zapisuje punkty na tablicy i na koniec wspólnie z uczniami sprawdza, czy przeważyły argumenty za wyjazdem nad morze, czy za wyprawą w góry.
Nauczyciel przechodzi do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium. Następnie są dzieleni na grupy (3‑4-osobowe). Każda grupa chciałaby wyjechać na wspólne wakacje i ma za zadanie wybrać jeden obiekt noclegowy spośród tych przedstawionych w kąciku leksykalnym i w multimedium. Uczniowie dyskutują o zaletach i wadach wybranych przez siebie obiektów. Po zakończeniu pracy nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź ustną. Każda grupa opowiada, czy członkom grupy udało się dojść do porozumienia (wybrać jeden obiekt dla wszystkich), czy nie i dlaczego. Nauczyciel podkreśla, że osiągnięcie porozumienia nie jest konieczne. Uczniowie muszą jednak zrelacjonować przebieg dyskusji w grupach i opowiedzieć, dlaczego nie osiągnęli porozumienia, jeśli na tym zakończyła się ich praca.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania zaczynające się od dlaczego i co:
Pourquoi les jeunes ne dorment‑ils pas souvent dans les hôtels ?
Pourquoi de plus en plus de gens fuient‑ils la mer pendant l'été ?
Pourquoi dit‑on que les vacances à la montagne sont plus actives que les vacances à la mer ?
Que faut‑il emporter pour faire de la randonnée ?
Que faut‑il emporter pour bien se reposer à la plage ?
Que faut‑il emporter pour se protéger contre le soleil ?
Praca domowa:
- Ćwiczenia 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego z miejscem zamieszkania, wyposażeniem domu. Może być też inspiracją do rozmowy o oryginalnych miejscach zakwaterowania (np. une cabane perchée dans les arbres etc.)