Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Si je gagnais des millions…
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala tworzenie i użycie trybu warunkowego conditionnel présent,
tworzy zdania warunkowe oparte na schemacie: si + imparfait + conditionnel présent,
poznaje i utrwala słownictwo związane z realizacją marzeń,
formułuje hipotezy na temat innej rzeczywistości i realizacji marzeń.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę o swoich marzeniach,
kształci umiejętność rozumienia wypowiedzi o marzeniach innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metoda aktywizująca, metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna, fiszki z ćwiczeniami gramatycznymi do pracy w parach.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy ich rodzice grają w lotto lub inne gry losowe oraz czy ich zdaniem szansa na wygraną jest duża.
Faza realizacyjna:
Praca nad tekstem:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst w części Przeczytaj. Następnie pyta, o czym ten tekst opowiada. Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Nauczyciel prosi, aby uczestnicy zajęć zrobili zadania 1., 2. i 3. w parach i sprawdzili odpowiedzi. Następnie każda z par podaje, ile zadań udało jej się zrobić prawidłowo. Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy zrozumieli, na czym polegają popełnione przez nich w ćwiczeniu ewentualne błędy.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie podkreślili w tekście wypowiedzi mówiące o pomysłach na to, jak można wykorzystać wygraną sumą pieniędzy, np. J'aiderais les plus démunis. Ils seraient prêts à donner des millions aux oeuvres caritatives. Dopytuje, jaki warunek musiałby być spełniony, aby te plany się powiodły. Może prosić uczniów o znalezienie w tekście fragmentów, które uzupełniłyby wymienione wcześniej wypowiedzi, np. ... si la fortune nous souriait. ... s'ils remportaient le gros lot. W ten sposób naprowadza uczniów na formułowanie zdań warunkowych wyrażających hipotezy, przypuszczenia, marzenia i przechodzi do usystematyzowania wiedzy przy pomocy treści Coin grammaire. Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 4.
Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z treścią Coin lexique. Zadaniem uczniów będzie teraz ułożenie dwóch własnych zdań warunkowych w oparciu o schemat: si + imparfait + condtionnel présent oraz z użyciem słownictwa z planszy, np. Si je touchais la fortune, je financerais une recherche scientifique. Uczniowie mogą skorzystać z klasyfikacji planów, dokonanej wcześniej w ćwicz. 3 w części Przeczytaj (un projet personnel, un projet samaritain). W celu przećwiczenia wymowy, nauczyciel może poprosić wybranych uczniów o przeczytanie zdań na głos.
W dalszej kolejności nauczyciel zapoznaje uczniów z treścią multimedium. Następnie prosi, aby wykonali ćwiczenia 1 -3 w parach. Wypowiedzi z ćwicz. 4, które uczniowie przygotowują samodzielnie, mogą posłużyć za punkt wyjścia do przeprowadzenia przez uczniów ankiety: Quels projets réaliseraient les élèves de notre classe, s'ils remportaient le jackpot ? a następnie do dokonania klasyfikacji, np. projets personnels, samaritains, autres, etc*.*
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują samodzielnie w części Sprawdź się, wykonując zadania 1 - 7. Każdy z uczniów zapisuje wypowiedź z zadania 7 na osobnej kartce papieru. Jedna osoba wybrana przez nauczyciela rozpoczyna serię „pytanie‑odpowiedź”, zadając dowolnemu koledze / dowolnej koleżance z klasy pytanie, np. Qu'est‑ce que tu ferais pour les autres si tu gagnais le gros lot ? Pytana osoba odpowiada zgodnie z tym, co zapisała w zad.7, po czym zawiesza kartkę ze swoją wypowiedzią na tablicy i zadaje podobne pytanie kolejnej osobie. Gdy już wszyscy uczniowie odpowiedzą i umieszczą swoje wypowiedzi na tablicy, nauczyciel animuje zabawę w zgadywanie „czyj to pomysł na wygraną?”, odczytując go z jednej z kartek na tablicy. Ten, kto odgadnie, do kogo należy wypowiedź, czyta następną na głos.
Nauczyciel zadaje pracę domową i żegna się z uczniami.
Praca domowa:
Zadanie 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio można wykorzystać jako ćwiczenie powtórzeniowe dotyczące słownictwa związanego z marzeniami oraz pieniędzmi.
Jako ćwiczenie utrwalające/powtórkowe słownictwo z zakresu planów, zakupów lub pieniędzy: np. uzupełnij brakujące słowa w transkrypcji dialogu.