Scenariusz lekcji
Autor: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: J’appelle le SAMU
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
uczy się wzywać pomoc w języku francuskim;
opisuje drobny wypadek, którego był świadkiem;
rozumie instrukcje udzielania pierwszej pomocy i potrafi takich instrukcji udzielić.
Cele motywacyjne:
Uwaga uczniów zostaje zwrócona na istotność postaw obywatelskich w życiu codziennym oraz na wagę znajomości numerów alarmowych (również podczas podróży zagranicznych).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: wykorzystanie tekstu i obrazu, znane słowa w nowych kontekście;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, łączenie nagrań z tekstem, dopasowywanie definicji do pojęcia;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z animacją;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, scenki;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję od zapisania na środku tablicy numeru 112. Pyta uczniów, z czym im się ten numer kojarzy. Uczniowie podający swoje propozycje proszeni są o zapisanie ich na tablicy (np. numéro de téléphone, aide, alarme etc.). Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie proszeni są o zapoznanie się z tekstem źródłowym. Następnie samodzielnie rozwiązują ćwiczenia sprawdzające jego zrozumienie. Ewentualne wątpliwości zgłaszają swoim koleżankom i kolegom, którzy próbują je rozwiać.
Po tej aktywności nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z treścią słownika w e‑materiale. Następnie zapowiada, że dwukrotnie odtworzy animację dotyczącą pierwszej pomocy. Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z treścią multimedium i wynotowanie w z niego istotnych informacji oraz słów/zwrotów, które są dla nich nowe. Zadania sprawdzające zrozumienie animacji uczniowie rozwiązują w parach. Jeśli uczniowie wyrażą taką potrzebę, nauczyciel udziela dodatkowych wyjaśnień dotyczących niezrozumiałego słownictwa.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Na zakończenie lekcji nauczyciel proponuje odegranie kilku krótkich scenek. Chętne pary losują karteczkę z opisem zdarzenia (np. drobnego wypadku lub urazu). Uczniowie losują też rolę (dyspozytora lub zgłaszającego). Uczestnicy lekcji odgrywają rozmowę telefoniczną z numerem 112.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
karteczki z opisem drobnego wypadku/urazu. Można je uzupełnić o dodatkowe wskazówki dla uczniów odgrywających scenki (np. zgłaszający nie wie, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i dyspozytor ma za zadanie to wyjaśnić etc.).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może zostać wykorzystana podczas innych lekcji z działu Zdrowie (np. jako uzupełnienie lekcji o urazach i kontuzjach). Można ją również zaprezentować uczniom w trakcie zajęć dotyczących udzielania/pisania instrukcji.