Scenariusz lekcji
Imię i Nazwisko Autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les réseaux sociaux, peuvent‑ils être dangereux ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza tworzenie trybu subjonctif présent
poznaje i utrwala słownictwo związane z aktywnością w mediach społecznościowych, wynikającymi z niej zagrożeniami oraz sposobami im zapobiegania;
poprawnie tworzy wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące określania warunków, na jakich można bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez odkrywanie zagrożeń wynikających z korzystania z mediów społecznościowych oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami;
rozwija umiejętności komunikacyjne poprzez ostrzeganie przed zagrożeniami związanymi z korzystania z mediów społecznościowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie metody problemowe: metoda dedukcyjna metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna, fiszki z ćwiczeniami gramatycznymi do pracy w parach
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami, omawia zadanie domowe, robi powtórkę słówek lub gramatyki z poprzedniej lekcji.
Proponuje uczniom, aby odgadli temat zajęć.
Wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia lub kolaż zdjęć przedstawiających ludzi korzystających z mediów społecznościowych w różnych sytuacjach, np. nastolatków podczas przerwy między lekcjami, podczas jazdy autobusem, w trakcie jedzenia, przed snem itp.
Gdy temat zostanie odgadnięty, nauczyciel zapisuje go na tablicy razem z celami zajęć.
Faza realizacyjna:
Praca nad tekstem: Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst czytanki w e‑materiale. Następnie pyta, o czym opowiada.
Prosi, aby uczniowie zrobili ćwicz. 1 w parach i sprawdzili odpowiedzi. Następnie każda z par podaje, na ile pytań udało jej się odpowiedzieć prawidłowo. Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy zrozumieli, na czym polegają popełnione przez nich w ćwiczeniu ewentualne błędy.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 2. W celu przećwiczenia wymowy i utrwalenia nowych wyrażeń nauczyciel może prosić wybranych lub chętnych uczniów o przeczytanie rozwiązań na głos.
Przed przystąpieniem do Kącika leksykalnego nauczyciel zapisuje na tablicy kategorie główne z mapy pojęć. Prosi uczniów o podawanie propozycji do uzupełnienia ich. Po wypunktowaniu propozycji uczniów, nauczyciel zaprasza ich do zapoznania się z mapą w Kąciku leksykalnym i porównania wypracowanego słownictwa. Pyta uczniów, które elementy powtarzają się, a które powinny zostać do niej dopisane. Następnie uczniowie wykonują w parach zadania 3, 4 oraz 5 z części Sprawdź się.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wskazali w tekście czytanki zdania zawierające tryb subjonctif, a następnie pyta, co wyrażają.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z Rappel grammatical, a następnie wykonali do niego zadanie 3. W tym punkcie lekcji uczniowie mogą wykonać w parach w zad. 6 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od potrzeby nauczyciel może rozwinąć to zadanie o polecenie uczniom znalezienia innych wyrażeń wprowadzających tryb subjonctif i użycie ich w zdaniach z zad. 6. Uczniowie przechodzą do części multimedialnej. Zapoznają się z plikiem audio, po czym wykonują do niego zad. 1 oraz 2. W zad. 3 nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, według zagadnień z zadania. Każda z grup przypisuje wyrażenia odpowiadające wybranemu zagadnieniu, a następnie prezentuje swoje rozwiązania pozostałym uczniom w formie zagadek kalamburowych (do uzgodnienia jest forma rysunku lub pokazywania ciałem). W ten sposób wszyscy uczniowie uzyskują rozwiązanie całego zad. 3.
Uczniowie wykonują samodzielnie zad. 4 z tej części. Powstałe w ten sposób wypowiedzi posłużą następnie do odgrywania scenek dialogowych. W tym celu klasa wybiera jedną osobę, która zagra rolę redaktora audycji radiowej i która będzie wybierała kolejno osoby „dzwoniące” do studia radiowego. Uczniowie odgrywający rolę łączących się ze studiem słuchaczy wykorzystają swoje wypowiedzi z zad. 4, mogą jednak zmieniać perspektywę, np. grając rolę babci, która martwi się o zapatrzonego w telefon wnuczka lub przyjaciółki, która zauważa, że nie znajduje już wspólnych tematów ze swoim przyjacielem, odkąd ten założył konto w serwisie społecznościowym.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do sekcji zadań interaktywnych Sprawdź się robią i wykonują samodzielnie zad. 1 oraz 2 (oraz pozostałe, z wyłączeniem zad.7 i zad. 8, jeśli nie zostały wykonane wcześniej). Wybrani lub chętni uczniowie odczytują rozwiązania na głos, a reszta klasy sprawdza ich poprawność.
Nauczyciel prosi, aby w dwie minuty każdy zanotował maksimum nowych wyrażeń, jakich się nauczył. Nauczyciel podaje pracę domową i żegna się z uczniami.
Praca domowa: Zadanie 7 oraz 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio można wykorzystać jako ćwiczenie powtórzeniowe dotyczące słownictwa związanego z mediami społecznościowymi.
Multimedium może służyć jako materiał do omawiania bezpieczeństwa i zasad korzystania z Internetu.
Jako materiał utrwalający stosowanie trybu subjontif w różnych kontekstach.