Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Les insectes, l’alimentation de demain ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa owady,
wyjaśnia zalety produkcji i spożywania owadów,
wyraża swoją opinię na temat spożywania nietypowych potraw,
stosuje rodzajniki cząstkowe,
wyjaśnia, jakie bariery powstrzymują go przed degustowaniem nowych, nieznanych potraw,
redaguje krótką wiadomość pisemną.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do mówienia o ważnych aspektach (smak, zapach, wygląd, sposób przyrządzania) przy wyborze potraw oraz ewentualnych oporach spożywania pewnego typu potraw czy pożywienia. Zaspokojenie ciekawości na temat nietypowej żywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, łączenie nazwy ze zdjęciem, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: burza mózgów, hipotezy
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie motyla (ale tylko kawałek, tak aby nie było dokładnie widać, co to jest / można też zamazać lekko zdjęcie, aby nie było zbyt wyraźne) i prosi o hipotezy na temat tego, co widzą. Jeśli uczniowie zgadną, że chodzi o motyla, to nauczyciel pyta, do jakiej grupy zaliczamy te stworzenia (oczekiwana odpowiedź: insectes). Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo: INSECTE i prosi o skojarzenia. Po kilku minutach prosi uczniów o hipotezy dotyczące tematu lekcji. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy/pary i rozdaje im listę potraw o nietypowych połączeniach smakowych: poisson au miel, biscuits aux brocolis, chocolats aux sardines, gâteau aux carottes, grenouilles au caramel, escargots à la confiture de fraise, etc. Uczniowie wymieniają się swoimi opiniami na temat tych połączeń smakowych i zastanawiają się, czy zjedliby takie danie. Podają argumenty za i przeciw.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup (min. 4 osoby) i rozdaje im kolejną listę, tym razem z przykładami wyrażenia opinii na jakiś temat: c’est une alternative intéressante, c’est horrible, c’est le futur de l’alimentation dans le monde, ce n’est pas possible pour moi, c’est écologique et naturel, c’est dégoutant, j’ai des barrières visuelles/éthiques, cela peut être curieux pour les cuisiniers, je suis fan, c'est un tabou absolu dans notre culture, etc. Lider każdej grupy dostaje dodatkową listę z nazwami produktów kulinarnych (typowych i atypowych): viande de boeuf, betteraves, escargots, huîtres, crevettes, frites, insectes, serpent, lapin, etc. Lider grupy zadaje wszystkich osobom z grupy pytania: Mangerais tu... des escargots ?/ ...de la viande de boeuf ? / … des insectes ?, etc. Na koniec można zrobić podsumowanie przed zespołem klasowym, jaki produkt zdobył najwięcej przychylnych opinii, a jaki najmniej.
Nauczyciel proponuje pracę z mapą pojęć oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Quels sont les plats que vous trouvez délicieux ? Pourquoi ?
Quel aspect du plat est pour vous le plus important ? Le goût ? L’arôme ? La texture ? L’aspect visuel ? Pourquoi ?
Avez vous déjà goûté des plats atypiques ? Lesquels ?
Qu’est ce qui vous bloque à goûter de nouveaux plats insolites ?
Qu’est ce que vous ne mangeriez jamais ? Pourquoi ?
Praca domowa:
Ćw. 7‑8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia motyla (tylko część) lub zamazane zdjęcia motyla
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do przypomnienia sobie nazw pięciu zmysłów, których człowiek używa w czasie spożywania posiłków. Można też rozszerzyć część o smakach i zapachach z dzieciństwa.