Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Marzena Cichocka
Przedmiot: język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les parcs nationaux de France
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza słownictwo związane ze środowiskiem naturalnym
poznaje francuskie parki narodowe i ich misję
opisuje wybrany park narodowy
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do odwiedzenia parków narodowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym, łączenie elementów zdaniowych w logiczną całość, nazywanie elementów prezentowanych w materiale ilustracyjnym, tabele leksykalne i gramatyczne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, metaplan
metody programowane: przy użyciu nowych technologii
Formy zajęć:
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy mieli okazję odwiedzić jakiś francuski park narodowy. Jeśli tak, prosi o podanie nazwy i kilku informacji (gdzie się znajduje, co podlega ochronie). Nauczyciel opowiada też o swoich wycieczkach do parków narodowych i podaje temat lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o parkach narodowych i rozwiązują zadania. Nauczyciel pyta, czy wszystkie słowa są dla nich jasne. Po zakończeniu rozwiązywania zadań, uczniowie przechodzą do katalogu interaktywnego i rozwiązują kolejne zadania.
Nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenie wzorowane na grze Taboo. Rozdaje uczniom przygotowane wcześniej karty z nazwami elementów krajobrazu. Uczniowie opisują dany element, pamiętając o tym, jakich słów nie mogą użyć w opisie. Przykład karty: MONTAGNE (cirque, haut, grimper). Pozostali uczniowie odgadują zapisane słowa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi o napisanie 5 zdań wyjaśniających dlaczego uczniowie polecają francuskie parki narodowe.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie z poniższego linku i prosi o opis krajobrazu.
https://www.pexels.com/pl‑pl/zdjecie/zdjecie‑jeziora‑w-poblizu‑drzew‑2534617/
Praca domowa:
7 i 8 ćwiczenie z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium użyte w materiale może posłużyć jako powtórzenie słownictwa przed testem sprawdzającym, a także podczas wszystkich innych lekcji, podczas których pojawia się tematyka natury, ochrony środowiska itp.