Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
La gymnastique
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i potrafi stosować polecenia związane z wykonywaniem ćwiczeń gimnastycznych,
potrafi nazwać wybrane części ciała,
potrafi wydać polecenie i instrukcję za pomocą trybu rozkazującego,
zna osobliwości w odmianie czasowników zakończonych na –ger i –cer.
Cele motywacyjne:
Słownictwo związane ze sportem pozwoli na swobodne wypowiedzi na tematy związane z bliskimi uczniowi aktywnościami, spędzaniem czasu wolnego i zainteresowaniami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: używanie nowych słów w znanym kontekście, łączenie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel odczytuje na głos ciekawostkę w części Wprowadzenie. Następnie pyta uczniów, jak często wykonują ćwiczenia gimnastyczne. W tej części lekcji może zaprezentować uczniom wybrane materiały audiowizualne zaproponowane w bibliografii lub inne dowolnie wybrane.
Faza realizacyjna:
Przed przejściem do pracy z nagraniem nauczyciel omawia z uczniami zawartość Kącika leksykalnego. Następnie uczniowie odsłuchują nagranie. Nauczyciel pyta uczniów o niezrozumiałe słowa, wyjaśnia wątpliwości. Wybrani lub chętni uczniowie, posługując się transkrypcją, odczytują na głos formy trybu rozkazującego w tekście, po czym wszyscy uczniowie notują je w dzienniczkach (carnet znajduje się na końcu każdej sekcji e‑materiału). Następnie uczniowie rozwiązują ćwiczenia: mogą pracować indywidualnie lub w parach.
Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie reguły tworzenia trybu rozkazującego czasowników grupy 1. na podstawie zanotowanych form czasowników. Następnie omawia wraz z uczniami planszę z kącika gramatycznego. Zwraca też uwagę na osobliwości w odmianie czasowników zakończonych na –ger i –cer, zarówno w trybie oznajmującym jak i rozkazującym. Uczniowie wykonują ćwicz. 1. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybrane lub chętne osoby o odczytanie odpowiedzi na głos.
Po przejściu do części multimedialnej uczniowie najpierw zapoznają się z instrukcją gry domino, po czym przystępują do gry indywidualnie lub w grupach (w zależności od liczebności klasy). Nauczyciel może uzgodnić z uczniami system nagradzania osób, które przejdą grę jako pierwsze. W dalszej części lekcji uczniowie wykonują zadania dołączone do multimedium. Na podstawie swoich wypowiedzi z ćwicz. 3 uczniowie pracują w parach: jedna osoba wydaje komendę, np. Lève la jambe droite !, druga ją wykonuje. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel przygotowuje uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1–6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi. Na zakończenie zajęć nauczyciel może zaprosić uczniów do pogadanki na temat ćwiczeń gimnastycznych, które lubią lub regularnie wykonują, co będzie stanowiło wstęp do wykonania zadania domowego.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
strona www Francuskiej Federacji Gimnastycznej lub wybrane fragmenty ogólnodostępnych nagrań wideo przedstawiające różne ćwiczenia gimnastyczne
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może zostać ponownie wykorzystane w ramach powtórzenia słownictwa związanego z ćwiczeniami fizycznymi lub użyciem trybu rozkazującego.