Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: J’ai un examen, je suis stressé !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza tryb rozkazujący,
stosuje rozmaite konstrukcje pozwalające na udzielanie rad,
opowiada, jak radzi sobie ze stresem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do refleksji nad swoim dobrostanem psychicznym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie, tablice gramatyczne, wykorzystanie dźwięku i obrazu
strategie kognitywne: parowanie, grupowanie, test wyboru, łączenie tekstu z ilustracjami, uzupełnianie zdań, tłumaczenie, przeformułowywanie zdań;
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: odczyt, mini‑dialogi, bleanded learning;
metody eksponujące: tablica gramatyczna, prezentacja;
metody programowe: przy użyciu nowych technologii;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, projekt.
Formy zajęć: praca samodzielna, praca w parach, praca zespołowa
Środki dydaktyczne: komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel prosi uczniów, aby samodzielnie zapoznali się z tabelą przedstawiającą różne sposoby udzielania porad oraz z tekstem z bloku Przeczytaj. Uczniowie mają również przynieść na lekcję kartki A3 oraz kredki/flamastry.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel wita uczniów po francusku i sprawdza wykonanie zadania domowego (np. poprzez zapytanie o sposoby udzielania porad lub zweryfikowanie znajomości słownictwa pojawiającego się w zadanym tekście).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel poleca uczniom, aby zapoznali się z prezentacją multimedialną, która zostaje odtworzona na tablicy interaktywnej lub rzutniku. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza każdą wypowiedź. Następnie zadaniem uczniów jest praca w parach i rozwiązanie ćwiczeń do multimedium.
Nauczyciel poleca uczniom dobrać się w kilkuosobowe grupy. Zadaniem zespołów jest stworzenie plakatu, który będzie zachęcał do skorzystania z wybranych sposobów radzenia sobie z przedegzaminacyjnym stresem. Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na poprawność zapisywanych haseł, wspiera ich w razie problemów.
Faza podsumowująca:
Zespoły rozwieszają swoje plakaty w klasie. Uczniowie przechadzają się, zapoznając się z pracami kolegów i koleżanek. Następnie nauczyciel wskazuje uczniom wybrane przez siebie zadania do wykonania w parach. Uczniowie konsultują się, celem udzielenia poprawnej odpowiedzi.
Praca domowa:
Zadanie 7. i 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentację multimedialną można wykorzystać jako materiał uzupełniający w dziale Zdrowie, np. w trakcie lekcji dotyczących dobrostanu psychicznego. Plakaty uczniów można wykorzystać podczas innych zajęć, na których pojawiają się elementy udzielania porad. Można również wykorzystać je podczas zajęć w starszych klasach, np. celem dyskusji z maturzystami o stresie związanym z nadchodzącym egzaminem.