Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Bienvenue dans notre hôtel !
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza słownictwo związane z terminologią hotelarską,
stawia pytania, reaguje na polecenia i dopytuje o informacje związane z rezerwacją hotelową,
przeprowadza dialog typowy w hotelowej recepcji dialog.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do wcielenia się zarówno w rolę hotelowego gościa, jak i recepcjonisty oraz odtworzenie życiowej sytuacji, jaką jest rezerwacja pokoju hotelowego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, powtarzanie, zapamiętywanie),
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ilustracji i/lub kontekstu),
strategie społeczne (praca w parach/grupach)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, czytanka, plansze ze słownictwem
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: scenka rodzajowa
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Zapisuje na tablicy wyraz HÔTEL i pyta uczniów o skojarzenia z tym hasłem. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy. Pyta uczniów, czy spali kiedykolwiek w hotelu. Jeśli tak – kto dokonał rezerwacji? Zachęca uczniów do odpowiedzi po francusku.
Faza realizacyjna:
Uczniowie są proszeni o odczytanie w parach dialogu. Nauczyciel prosi, aby dialog odczytali dwukrotnie, zamieniając się rolami. Następnie chętna para uczniów odczytuje tekst na głos.
Uczniowie rozwiązują zadania dotyczące tekstu. Mogą posiłkować się zarówno słownikiem dołączonym do lekcji, jak i planszami z przydatną leksyką.
W dalszej części lekcji nauczyciel odtwarza dwukrotnie audiobook. Prosi uczniów, aby zapoznali się z treścią poleceń. Przy pierwszym odsłuchu zachęca uczniów do rozwiązania ćwiczeń i uzupełnienia ich o trudniejsze informacje w trakcie drugiego odsłuchu.
Praca w parach. Każda para losuje dwa zestawy słów związanych z rezerwacją: jeden dla osoby rezerwującej pokój, a drugi dla recepcjonisty hotelowego. Dodatkowo para losuje zadanie: może to być np. rezerwacja pokoju dla rodziny w konkretnym terminie. Uczniowie nie pokazują sobie wylosowanych słów. Przed rozpoczęciem dialogu przypominają sobie zwroty, pytania, odpowiedzi z użyciem wylosowanych wyrażeń. Następnie odgrywają symulację dialogu w recepcji hotelowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wskazuje uczniom ćwiczenia interaktywne do rozwiązania w parach. Prosi uczniów, aby ćwiczenie 8. rozwiązali na lekcji i zaprezentowali swój dialog w postaci krótkiej scenki rodzajowej.
Praca domowa:
Dokończenie ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Karteczki ze słowami do użycia w dialogach.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Audiobook można wykorzystać podczas rozmaitych dodatkowych ćwiczeń na rozumienie tekstu ze słuchu, jak również do powtórzenia słownictwa związanego z hotelarstwem na kolejnych etapach nauki.