Scenariusz lekcji
Autor: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: C’est un sportif très populaire
Grupa docelowa: II etap edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VIII, poziom A1/A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i rozszerza słownictwo związane z opisem sportowca i jego aktywności;
poznaje zasady stosowania zaimków względnych que, qui oraz où;
opowiada o wybranym przez siebie ulubionym sportowcu;
poznaje wybrane znane i utytułowane postaci ze świata francuskiego sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształtuje swoją wiedzę w zakresie świata sportu we Francji oraz jego ważnych współcześnie postaci;
rozwija umiejętność opisywania sylwetki wybranego sportowca;
rozwija świadomość w zakresie różnorodności w świecie sportu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście;
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów, wyszukiwanie lub wstawianie odpowiednich struktur, słów i wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie społeczności sportowców we Francji.
Metody i techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda problemowa: metoda aktywizująca – burza mózgów;
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu;
tablica interaktywna;
tablety lub smartfony.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie dyskusji. W tym celu zadaje pytania: Czy macie swoich ulubionych sportowców? Który sportowiec jest według was aktualnie najbardziej popularny w naszym kraju? Jakie są jego/jej sukcesy?
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom, za pomocą internetu oraz tablicy interaktywnej, podobizny wybranych słynnych sportowców polskich bądź spoza granic kraju i pyta, czy są to postaci im znane. Nauczyciel może również zaprezentować zdjęcia sportowców, którzy w historii świata bądź kraju wyróżnili się jakimś szczególnym sukcesem, a także zapytać uczniów, czy znają historie sukcesów tychże sportsmenów lub sportsmenek.
W tej fazie nauczyciel może również pokazać zdjęcia prezentujące różne sporty oraz – w celu powtórzenia słownictwa – poprosić uczniów o nazwanie określonych (wybranych) sportów.
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji w fazie wprowadzającej nauczyciel przystępuje do fazy realizacyjnej: przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp przed tekstem właściwym. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz rozwiązanie ćwiczeń do tekstu.
W dalszej kolejności uczniowie, z pomocą nauczyciela, sprawdzają swój poziom zrozumienia tekstu. Nauczyciel może zapytać uczniów: Czego dowiedzieliście się o francuskim sportowcu Martinie Fourcade? Znaliście go już wcześniej? Jakie są jego największe sukcesy? Nauczyciel może również zwrócić uwagę na wybrane przez siebie wyrażenia lub słowa z tekstu oraz poprosić uczniów o próbę ich prostego zdefiniowania w języku francuskim. Może także pokazać, za pomocą internetu oraz tablicy interaktywnej, krótkie filmiki prezentujące sportowca w trakcie zawodów.
Po tej części nauczyciel proponuje uczniom krótki kącik gramatyczny poświęcony zaimkom względnym que, qui oraz où. Następnie prezentuje kącik leksykalny poświęcony słownictwu związanemu z opisywaniem wybranego sportowca. Po omówieniu części teoretycznej uczniowie przystępują do wykonania ćwiczeń utrwalających.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne, tj. przegląd katalogu interaktywnego. Po zapoznaniu się z katalogiem uczniowie realizują ćwiczenia sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel może również poprosić uczniów o odpowiedź, czy któraś z zaprezentowanych w katalogu postaci zaciekawiła ich szczególnie oraz z jakiego powodu. W tej części nauczyciel może również zaproponować minikonkurs na najbardziej utalentowanego lub najbardziej utytułowanego sportowca Francji, proponując przy tym ćwiczenie w formie krótkiej debaty, do której uczniowie przygotowują się w parach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części „Sprawdź się”. Nauczyciel może również rozwinąć ćw. 7 i poprosić uczniów o przygotowanie własnych propozycji kącików informacyjnych, które posłużą reszcie grupy do stworzenia spójnych tekstów na temat innych sportowców.
W tej fazie nauczyciel może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były dla niego najbardziej interesujące, czy wzbogaciły jego wiedzę nt. świata francuskiego sportu oraz sportowców. Nauczyciel może również poprosić uczniów o wskazanie, czy któryś ze sportów szczególnie ich zainteresował i czy czują się zachęceni, by śledzić dokonania któregoś ze sportowców poznanych w trakcie lekcji. Nauczyciel może także zapytać, czy uczniowie znają innych francuskich lub pochodzących z francuskojęzycznych krajów sportowców, którzy wyróżnili lub wyróżniają się swoimi sukcesami.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 lub 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Można użyć internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom wybranych sportowców lub wybrane sporty.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w katalogu interaktywnym może posłużyć jako wstęp do zajęć o znanych Francuzach i Francuzkach w ogóle bądź jako uzupełnienie tematu dotyczącego wyboru drogi zawodowej na podstawie swoich zainteresowań.