Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Rynduch
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Qu’est‑ce qu’on bouffe ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala wiadomości na temat rodzajników określonych, nieokreślonych i cząstkowych,
poszerza słownictwo dotyczące produktów żywnościowych,
poznaje najczęściej używane określenia potoczne oraz wyrażenia idiomatyczne związane z artykułami spożywczymi,
opisuje wybrane osoby z wykorzystaniem wyrażeń z języka potocznego.
Cele motywacyjne:
Zaznajomienie uczniów z niektórymi elementami języka potocznego.
Zachęcenie uczniów do wykorzystania poznanego zasobu słów i idiomów oraz do głębszego ich poznawania.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, prawda fałsz, transformacje.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
aktywizujące: dedukcja, dyskusja, blended learning
podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie;
programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, rzutnik, tablica, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Connaissez‑vous des mots du français familier ? Lesquels ? Quels idiômes français liés à la nourriture connaissez‑vous ? Po wysłuchaniu wybranych uczniów, nauczyciel podaje temat i cele lekcji. W tym momencie zajęć może zaprezentować uczniom fragment nagrania języka potocznego lub filmu dostępnego w Internecie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i na forum klasowym rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel wyjaśnia nowe słowa, ćwiczy z uczniami ich wymowę, zachęca uczniów do znajdowania tłumaczeń na język polski.
Przed przejściem do części multimedialnej uczniowie omawiają wraz z nauczycielem plansze z części gramatycznej oraz przykłady użycia rodzajników. Uczniowie rozwiązują w parach ćwiczenie z części gramatycznej lekcji. Nauczyciel zachęca ich do omawiania zmian w znaczeniu zdań i wyrażeń w przypadku zastąpienia jednego rodzajnika innym.
Uczniowie przechodzą do pracy z mapą pojęć, zapoznają się z instrukcją obsługi i jej możliwościami. Nauczyciel zwraca uwagę na powiedzenia o podobnym znaczeniu oraz zachęca uczniów, aby wśród podanych wyrażeń znaleźli te, które są podobne do wyrażeń polskich. W zależności od poziomu zaawansowania grupy nauczyciel może prosić uczniów o zastanowienie się nad pochodzeniem danego wrażenia i uzasadnienie go. Po zapoznaniu się z mapą pojęć uczniowie wykonują ćwiczenia 1 - 3. Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie wypowiedzi z ćwicz. 3 na oddzielnych kartkach, po czym zbiera je. Wybrani lub chętni uczniowie odczytują wylosowane charakterystyki na forum klasowym, a reszta grupy ma za zadanie odgadnąć, kto jest ich autorem.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części zadań interaktywnych Sprawdź się. Wykonują samodzielnie zad. 1 - 6. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybrane lub chętne osoby o przeczytanie rozwiązania zad. 5 na głos.
Wypowiedzi z zad. 6 mogą zostać wzbogacone przez uczniów o wizerunki graficzne (np. rysunki lub kolaże) oraz wykorzystane do stworzenia klasowej galerii czarnych charakterów.
Jeśli czas na to pozwoli nauczyciel może zachęcić uczniów do odgrywania scenek, w których jedna osoba jako aktor w filmie prezentuje swoją wypowiedź z użyciem wyrażeń z języka potocznego, a druga gra rolę lektora filmowego - tłumacza i przekazuje tę samą treść w standardowej odmianie języka francuskiego. Do zadania mogą zostać wykorzystane wypowiedzi z zad. 7 lub 8 albo z ćwicz. 3 z sekcji Multimedium.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
nagrania audio lub video z wypowiedziami w języku potocznym
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa pojęć może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego z jedzeniem oraz jako ciekawostka w zajęciach poświęconych kulturze Francji.