Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
Les rois de France
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia wybranych królów Francji, przedstawicieli różnych dynastii;
przytacza fakty z biografii króla Franciszka I;
utrwala tworzenie liczby mnogiej rzeczowników.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń ćwiczy umiejętność tworzenia opisów.
Uczeń rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metoda aktywizująca – zabawa ruchowa, metody dedukcyjne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
Przykładowe materiały: listy lub maile z różnymi zwrotami grzecznościowymi.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne. Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie królów francuskich, o których słyszeli. Pyta czy, poza nazwaniem władców, potrafią przytoczyć jakieś fakty z ich życia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie pracują w parach, odpowiadają na pytania.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Nauczyciel prosi o przeczytanie części gramatycznej i wykonania poleceń.
Uczniowie przeglądają prezentację multimedialną i wykonują w parach polecenia. Cała klasa sprawdza poprawne odpowiedzi.
Quiz.
Nauczyciel prosi uczniów o połączenie się w pary, a następnie rozdaje parom kartki z pytaniami. Informuje, że zadaniem par będzie rozwiązanie quizu na temat Franciszka I i jego epoki. Uczniowie mogą poszukiwać odpowiedzi na pytania w e‑podręczniku w części Posłuchaj oraz w innych źródłach internetowych.
Pięć par, które najszybciej poprawnie odpowie na wszystkie pytania, otrzyma pozytywną oceną z aktywności.
Przykładowa lista pytań:
En quelle année François I erer est‑il né ?
Où est‑ce que le sacre de François I erer a eu lieu ?
Quel est le nom du navigateur qui a découvert la Nouvelle France ?
En quelle année la construction du Château de Chambord a‑t-elle été terminée ?
Quand est‑ce que François I erer est mort ?
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4‑osobowe. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela informacje o monarchach z historii Francji i Polski (daty panowania, nazwy dynastii i parę faktów z życia). Zadaniem grup będzie napisanie krótkiej notatki o przydzielonym monarsze/monarchini. Po wyznaczonym czasie pracy uczniowie odczytują przygotowane przez siebie teksty na forum.
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6 z sekcji Sprawdź się. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8.
Uczniowie przygotowują prezentację na temat wybranego monarchy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtarzania materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.