Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Hier, je me suis couché(e) de bonne heure
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy czynności dnia codziennego;
powtarza odmianę czasowników zwrotnych;
utrwala odmianę czasowników w czasie passé composé;
używa przysłówków wyrażających następstwo czasowe (les adverbes de temps), aby opowiedzieć o swoim dniu.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie);
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie);
strategie społeczne (współpraca w parach);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, wyjaśnienie;
metoda aktywizująca: kalambury;
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Przedstawia tematykę lekcji. Prosi uczniów o przypomnienie czasowników zwrotnych związanych z czynnościami codziennymi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do pracy z tekstem źródłowym. Prosi uczestników zajęć o zapoznanie się z tekstem. Uczniowie objaśniają ewentualne nowe słowa i zwroty. Następnie prowadzący lekcję sprawdza rozumienie tekstu. Prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na to, jak odmieniają się w czasie passé composé użyte w tekście czasowniki zwrotne.
Następnie uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia dołączone do tekstu źródłowego. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań, udzielając uczestnikom zajęć informacji zwrotnej.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Objaśnia odmianę czasowników zwrotnych w czasie passé composé. Na końcu prezentuje przysłówki czasu z części leksykalnej. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń uczniów do części gramatycznej i leksykalnej. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel prosi o przedstawienie odpowiedzi wybranych uczniów.
Nauczyciel przechodzi do części multimedium. Uczniowie dwukrotnie odsłuchują plik audio. Nauczyciel prosi uczniów o to, aby wymienili czynności, które były podane w pliku. Następnie uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń do części multimedium. Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Uczniowie pracują w parach. Opowiadają sobie nawzajem, jak wyglądał ich dzień od momentu przebudzenia się. Nauczyciel przechadza się po klasie i przysłuchuje się wypowiedziom uczniów, udzielając im informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1‑6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 w części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Plik audio może zostać wykorzystany w dowolnym momencie nauki jako przykład opisu dnia lub może posłużyć jako materiał bazowy do ćwiczeń w mówieniu.