Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Où travaillent‑ils ?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa miejsca pracy,
dopasowuje narzędzia i czynności do miejsc pracy,
przyporządkowuje zawody do miejsc pracy,
opisuje interesujące miejsce pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń korzysta ze zdobytej wiedzy, uzupełnia swoje wiadomości co pozwala mu na podawanie bardziej dokładnych informacji na temat innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (słuchanie, oglądanie, powtarzanie na głos),
strategie kognitywne (ćwiczenie przedmiotowe: łączenie, grupowanie, wybieranie spośród podanych możliwości),
strategie społeczne (zadawanie pytań, współpraca z grupą).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, WebQuest,
metody programowane: z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy i prosi ich, aby zespołowo przeanalizowali blok tekstowy lekcji. Ich zadaniem będzie przygotowanie krótkiej prezentacji elektronicznej: wybranie dowolnego miejsca pracy (np. restauracja, hotel, muzeum, sklep itp.), wypisanie w formie listy nazw i zdjęć związanych z nim profesji, kilku przedmiotów oraz czynności charakterystycznych dla danego zawodu.
W TRAKCIE LEKCJI
Nauczyciel prezentuje uczniom na tablicy interaktywnej przygotowana przez siebie prezentację wybranego miejsca pracy. Pyta uczniów, co ich zdaniem będzie tematem zajęć.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z zawartością bloku tekstowego, po czym w parach rozwiązują ćwicz. 1 - 3.
Nauczyciel omawia wraz z uczniami plansze przedstawione w Kąciku leksykalnym.
Nauczyciel prosi poszczególne zespoły o zaprezentowanie wcześniej zadanych prac na tablicy interaktywnej na forum klasowym. Zachęca uczniów, aby w swoich prezentacjach wykorzystywali słownictwo z Kącika leksykalnego.
Następnie uczniowie przechodzą do części multimedialnej. Zapoznają się z prezentacją multimedialną na tablicy interaktywnej. Po zakończeniu wspólnego oglądania nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili miejsca pracy, które poznali w trakcie prezentacji.
Uczniowie wykonują w parach ćwiczenia w tej części e‑materiału.
W ramach rozszerzenia ćwicz. 3 nauczyciel może zaproponować uczniom utworzenie innych puzzli w formie papierowej. W tym celu rozdaje uczniom wydrukowane zdjęcia przedmiotów, narzędzi i akcesoriów związanych z różnymi zawodami, prosi ich o pocięcie obrazków na kawałki, a następnie o przekazanie ich do ułożenia i opisania swoim kolegom z pary.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o realizację zadań 1 - 6 z sekcji sprawdzającej.
Na zakończenie zajęć nauczyciel zaprasza uczniów do gry na zasadach „odwróconego Tabu”. W tym celu dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy, w których mają za zadanie opracowanie kilku kart zawierających: nazwę zawodu, miejsce pracy, jedno najbardziej charakterystyczne dla danego zawodu zajęcie oraz jedno narzędzie pracy. Tak przygotowane do gry kartoniki zostają zebrane przez nauczyciela, wymieszane, a następnie rozlosowane między poszczególne grupy w przypadkowej kolejności. W każdej z grup jedna osoba wybiera, nie patrząc, jeden kartonik, po czym opisuje za pomocą podanych elementów przedstawiony tam zawód bez podawania jego nazwy. Zadaniem kolegów z grupy jest odgadnięcie nazwy opisywanej profesji, a pozostałych uczniów - sprawdzanie poprawności wykonania zadania.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
prezentacje przygotowane przez uczniów w formie elektronicznej, zdjęcia przedmiotów związanych z wybranymi zawodami, kartoniki do gry Tabu
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana na zajęciach związanych ze słownictwem z zakresu pracy, zawodów, planów na przyszłość. Może stanowić również punkt wyjścia do pracy nad rodzajem gramatycznym nazw zawodów.