Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Maciej Szyszkowski
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
A quoi ressemblera la voiture de demain ?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
używa podstawowego słownictwa dotyczącego motoryzacji,
przypomina sobie zasady stosowania mowy niezależnej,
utrwala formy i użycie zaimków względnych złożonych,
opisuje wygląd samochodu, używając zdań względnych złożonych,
opowiada, jaki będzie samochód przyszłości, używając czasu przyszłego futur simple.
Cele motywacyjne
Zaspokaja potrzebę ciekawości (poznaje nowości ze świata motoryzacji). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych w celu opisu działania urządzeń.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Tytułem wstępu do tematyki lekcji nauczyciel może zaprezentować uczniom fragmenty dostępnych w Internecie filmów, w których pojawiają się samochody przyszłości (np. Piąty element lub prezentacje wideo z targów samochodowych), na podstawie których uczniowie odgadują tematykę zajęć. Następnie nauczyciel zapisuje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Zaproponowane do niego ćwiczenia mogą zostać wykonane w grupie, aby uczniowie mieli możliwość omówienia ewentualnych nowych elementów, np. słówek lub logotypów francuskich marek. Następnie uczniowie zapoznają się ze słownictwem w Rappel lexical, przypominają sobie znane francuskie słowa związane z opisem wyglądu samochodu i wykonują samodzielnie ćwicz. 4. Nauczyciel przechodzi do omówienia zagadnień przedstawionych w Rappel grammatical, a wybrani lub chętni uczniowie wykonują poszczególne zadania z ćwicz. 5 na forum klasowym. Nauczyciel omawia wraz z uczniami różne sposoby cytowania wypowiedzi innych osób (Rappel grammatical), po czym prosi uczniów, aby odnaleźli je w tekście czytanki.
Nauczyciel przechodzi do pracy z ilustracją interaktywną. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania. Wypowiedzi z zad. 3 mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia klasowej wymiany na temat najciekawszych rozwiązań przemysłu samochodowego na przyszłość.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części Sprawdź się. Wykonują samodzielnie zad. 1 - 6. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych lub chętnych uczniów o odczytanie rozwiązań na głos. Zad. 3 może stanowić punkt wyjścia do odgrywania scenek w parach, w których jedna osoba jest dziennikarzem zadającym pytania, a druga - odpowiadającym na nie specjalistą. Uczniowie mogą zamieniać się rolami.
Na zakończenie zajęć nauczyciel inicjuje dyskusję na temat pojazdów przyszłości. Pyta uczniów, jak ich zdaniem będą wyglądały samochody w 2100 roku, jakie będą miały funkcje i dlaczego uważają je za potrzebne oraz jak ludzie będą się poruszali pojazdami w przyszłości. W swoich wypowiedziach uczniowie mogą korzystać z rozwiązań do zad. 3 z części Multimedium. Nauczyciel może zapoznać uczniów z dostępnymi w Internecie fragmentami filmów lub nagrań audio sprzed lat, w których młodzi ludzie wypowiadają się na temat ich wizji życia w przyszłości, a następnie prosić uczniów o skomentowanie tych wypowiedzi. Jeśli uczniowie wyrażą taką chęć, mogą zrealizować podobne nagranie, a następnie umieścić je na nośniku cyfrowym i zamknąć w „kapsule czasu” wraz z zapisanymi wypowiedziami uczniów z zad. 8 z sekcji Sprawdź się, jeśli już będą gotowe.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
fragmenty nagrań audio i wideo dotyczących tematu samochodów i życia w przyszłości
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może być wykorzystana do pracy nad funkcją zaimków względnych w zdaniach opisujących przedmioty.
Może też być podstawą do pracy nad czasem przyszłym, a jej tematyka może zostać wykorzystana w lekcjach na temat wpływu technologii na naszą codzienność.