Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: La télémédecine : les avantages et les inconvénients
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza zakres słownictwa dotyczącego zdrowia;
powtarza sposoby porządkowania tekstu przy pomocy konektorów logicznych;
przedstawia zalety i wady teleporad medycznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zdobywa wiedzę z zakresu nowoczesnych metod telekomunikacyjnych/informacyjnych wykorzystywanych w telemedycynie,
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: uzupełnianie tekstu, łączenie w pary, prawda – fałsz, jednokrotny wybór, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda aktywizująca: burza mózgów;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca w grupach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło: TELEMEDECINE i rozpoczyna burzę mózgów, uczniowie podają swoje skojarzenia. Jeden z uczniów zapisuje pomysły na tablicy. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje jej temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikiem leksykalnym i gramatycznym oraz samodzielnie wykonują zaproponowane do tekstu ćwiczenia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy czteroosobowe i prosi ich o zredagowanie 6–10 mitów (prawdziwych lub fałszywych) na temat teleporad. Na przykład: podczas teleporady lekarz nie może wypisać pacjentowi recepty na leki; ludzie starsi nie korzystają z teleporad, gdyż nie umieją obsługiwać komputera itp. Następnie każda z grup prezentuje przed klasą swoje opinie, a pozostali oceniają, czy jest to prawda czy fałsz. W przypadku braku zgodności nauczyciel rozwiązuje dylemat lub uczniowie szukają potwierdzenia na stronach NFZ. Na tablicy powstaje mapa myśli z najważniejszymi faktami na temat teleporad (notuje ją jeden z uczniów lub nauczyciel). Celem tego ćwiczenia jest odróżnienie faktów od opinii.
Nauczyciel proponuje pracę z multimedium oraz przyporządkowane do niego zadania.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Quels sont les plus gros avantages de la téléconsultation pour les patients ?
Quels sont les risques de la téléconsultation pour les patients ?
Avez‑vous souvent recours à la téléconsultation ? Dans quels cas ?
Préférez‑vous la consultation médicale à distance ou dans le cabinet en présentiel ? Pourquoi ?
Quels outils de télécommunication/information utilisez‑vous le plus souvent en cas de téléconsultation ? Est‑ce votre choix ou le choix du centre médical ou de votre médecin ?
Praca domowa:
Ćwiczenia nr 7–8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do pracy na temat problemów zdrowotnych człowieka, typowych chorób zależnych od pory roku oraz metod leczenia. Można też powtórzyć części ciała człowieka.