Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
La mer ou la montagne ?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje i nazywa podstawowe krajobrazy,
dopasowuje aktywności do określonych miejsc wypoczynku,
opisuje plany na wakacje swoje i innych osób.
Cele motywacyjne
Zachęcenie uczniów do powtórzenia już poznanego słownictwa (aktywności, ubrania) przy jednoczesnym rozszerzeniu posiadanych wiadomości o typy krajobrazu i miejsca wypoczynku.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
e‑materiał, zeszyt przedmiotowy, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Pyta o ich plany na wakacje albo o to, gdzie chcieliby pojechać, gdyby mieli taką możliwość.
Faza realizacyjna:
Praca z leksyką: uczniowie zapoznają się z grafiką dotyczącą rodzajów krajobrazu. Nauczyciel prosi ich, by zaproponowali inne typy krajobrazu (łąki, pola, pustynia, dżungla, tundra). Prowadzący/a zapisuje propozycje w języku francuskim na tablicy. Następnie przechodzi do pracy z tekstem: uczniowie zapoznają się z nagraniami dotyczącymi planów wakacyjnych nastolatków. W parach rozwiązują ćwiczenia.
Następnie zapoznają się z mapą przedstawiającą czasownik aller z przyimkami. Nauczyciel zachęca uczniów do podania własnych przykładów zdań z odmienionym czasownikiem i odpowiednim przyimkiem. Po zapoznaniu się z planszą dotyczącą aktywności, jakie można podejmować podczas wakacji, uczniowie wykonują ćwiczenie w części leksykalnej.
Praca z multimedium: uczniowie zapoznają się indywidualnie z mapą interaktywną, po czym w parach rozwiązują ćwiczenia dotyczące zrozumienia i utrwalenia słownictwa. Następnie przechodzą do ćwiczenia ustnego: jedna osoba mówi, co będzie robić podczas wakacji, wykorzystując słownictwo zawarte w multimedium, a druga zgaduje miejsce, do którego się udaje, po czym zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1–6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Ćwiczenia otwarte z sekcji Sprawdź się (7 i 8).
Materiały pomocnicze:
mapa fizyczna Francji lub Polski, na której można wskazać morza/góry
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na dowolnym etapie nauki do odświeżenia znajomości typów krajobrazu oraz aktywności wakacyjnych.