Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Marciniak
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Baby boomers, X, Y, Z, Alpha – comprendre les différences intergénérationnelles
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne: Uczeń:
używa słownictwa opisującego pokolenia,
redaguje wpis na stronę internetową i artykuł z użyciem spójników logicznych.
Cele motywacyjne: Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości przez rozmowę na temat dotyczący różnic międzypokoleniowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach, w mini grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje pytania: À quelle génération appartenez‑vous ? Qu’est‑ce qui caractérise cette génération ? Comment s’appellent d’autres générations ? Comment sont‑elles ? Następnie prosi uczniów o odpowiedzi na forum i podaje temat oraz cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z kącikiem leksykalnym. Prosi uczniów o zapoznanie się z listą słów, w razie potrzeby odpowiada na pytania.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑4 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie w parach rozmawiają używając słów z kącika leksykalnego. Temat rozmowy: Jak możesz użyć słów z listy do opisania siebie i swoich rówieśników ?
Praca z kącikiem gramatycznym: uczniowie zapoznają się z tabelą i wykonują ćwiczenia 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Propozycja pracy z multimedium: Nauczyciel przedstawia 11 cech pokolenia Z wymienionych w katalogu (tylko hasła). Następnie dzieli uczniów na grupy, przydzielając każdej grupie kilka punktów z listy. Uczniowie przeprowadzają burzę mózgów, zastanawiając się, jak rozwinąć każdy punkt w krótką charakterystykę. Po dyskusji następuje podsumowanie na forum.
Podsumowanie tej części lekcji: ćw. 2 i 3 (z sekcji z multimedium).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi wybranych/chętnych uczniów o ustosunkowanie się do treści lekcji i opowiedzenie na forum, jakie cechy pokolenia Z dostrzegają u siebie, a jakich sobie nie przypisują. Dodatkowo uczniowie mogą wymienić inne cechy, które według nich pasują do ich pokolenia.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog może posłużyć na lekcji, na której omówione zostaną następujące tematy: cechy charakteru, konsumpcja, problemy społeczne.