Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: Une journée pleine d'émotions
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane atrakcje turystyczne na wyspie Réunion;
stosuje bezokolicznik czasu przeszłego (l’infinitif passé), aby opowiedzieć o następujących po sobie zdarzeniach;
relacjonuje wybrany przez siebie dzień wakacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do dzielenia się swoimi doświadczeniami z wakacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście, grupowanie materiału językowego, zastosowanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu, wybór prawidłowej opcji w tekście, łączenie nagrania z tekstem;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z materiałem multimedialnym;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, praca zespołowa;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od krótkiego przypomnienia uczniom geografii Francji i jej terytoriów zamorskich. Pokazuje uczniom na mapie wyspę Réunion i zachęca do przeczytania ciekawostki oraz celów lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z czytanką, a następnie w parach rozwiązują ćwiczenia do tekstu. Nauczyciel pyta, czy zauważyli w tekście jakąś nową konstrukcję. Zachęca uczniów do odnalezienia i odczytania na głos wszystkich zdań zawierających bezokolicznik czasu przeszłego (infinitif passé).
W dalszej kolejności nauczyciel wyjaśnia nowe zagadnienie uczniom, posiłkując się informacjami zawartymi w Kąciku gramatycznym. Zachęca, by uczniowie wymyślili trzy zdania z bezokolicznikiem czasu przeszłego i zapisali je w zeszycie. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Następnie uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną. Ćwiczenia do multimedium uczniowie rozwiązują w parach, a następnie porównują poprawność wykonanych zadań z inną, najbliżej siedzącą dwójką. Nauczyciel proponuje również krótką rozmowę na temat wyspy Réunion. Dopytuje uczniów, czy byliby zainteresowani odwiedzeniem jej. Pyta również, które atrakcje wydają im się szczególnie warte zobaczenia.
Uczniowie pracują w parach. Wspólnie przygotowują opowieść z wakacji na wzór tekstu zamieszczonego w części Przeczytaj. Ich zadaniem jest też wykorzystanie w narracji zdań z zastosowaniem bezokolicznika czasu przeszłego: co najmniej pięć razy. Pary prezentują swoje opowieści na forum, a następnie jedna osoba z pary zapisuje na tablicy jedno z użytych w opowieści zdań z nowopoznaną strukturą.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują zadania interaktywne (1‑6). Na zakończenie lekcji nauczyciel proponuje ćwiczenie ustne. Podaje uczniom zdania, które następnie wybrani/chętni uczestnicy lekcji transformują w taki sposób, aby użyć bezokolicznika czasu przeszłego.
Praca domowa:
Ćw. 7 - 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna może posłużyć jako rozszerzenie tematu dotyczącego terytoriów zamorskich Francji. Multimedium może również okazać się przydatne podczas zajęć dotyczących działu Podróżowanie na innych etapach nauki, a także w trakcie przypominania czasów przeszłych (do relacjonowania wydarzeń).