Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Il fait beau aujourd’hui
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy zjawisk meteorologicznych oraz wyrażenia służące do opisywania pogody,
opisuje mapę pogodową i przedstawia pogodę w wybranych miejscach,
opisuje pogodę typową dla różnych pór roku w różnych miejscach świata.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
chętnie wykorzystuje języka francuskiego do rozmowy o otaczających go zjawiskach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie: nowe słowa w znanym kontekście, połączenie tekstu z obrazem);
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, podpisywanie obrazków, grupowanie, parowanie, dopasowywanie);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ilustracji i/lub kontekstu, a także na podstawie podobieństw do innych języków);
strategie społeczne (praca w parach/grupach).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanie i słuchanie,
metody programowane: z użyciem komputera,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów i podaje cele lekcji. Prosi uczniów o podanie słów kojarzących im się z pogodą (część słów uczniowie powinni już znać np. soleil, vent, pluie).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza uczniom nagranie prezentujące prognozę pogody w radio. Prosi, aby uczniowie wcześniej przeczytali polecenia i spróbowali je wykonać w parach. Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel zachęca do krótkiej dyskusji. Pyta uczniów, czy śledzą prognozy pogody. Jeśli tak, to kiedy? Czy, według nich, prognozy pogody często się sprawdzają?
W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z materiałem leksykalnym i wykonują ćwicz. 4. Wybrani lub chętni uczniowie prezentują swoje wypowiedzi na głos. Nauczyciel zachęca ich, aby odczytywali je w formie prezentacji prognozy pogody na przykładzie wysłuchanego wcześniej nagrania.
Uczniowie przechodzą do animacji. Także w tym przypadku nauczyciel prosi, by przed obejrzeniem materiału uczniowie zapoznali się z poleceniami. Prosi, aby w trakcie oglądania animacji uczniowie robili notatki, wypisując najważniejsze informacje. Po obejrzeniu animacji uczniowie wykonują polecenia na podstawie notatek i zapamiętanych treści. Nauczyciel odtwarza animację po raz drugi, by uczestnicy lekcji mogli sprawdzić swoje odpowiedzi. Zad. 3 z tej części może zostać wykorzystane do odgrywania scenek tytułem wstępu do zadania otwartego 7 z części Sprawdź się. W tym celu uczniowie odgrywają role osób rozmawiających przez telefon (możliwe jest użycie rekwizytu), pytając się nawzajem, jaka jest teraz pogoda w miastach ich wyobrażonego pobytu (Paris, Grenoble, Montpellier, Brest) i odpowiadając zgodnie z rozwiązaniem zadania*.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenia wskazane przez nauczyciela. Warto, aby zad. 7 zostało sprawdzone na lekcji.
Na zakończenie zajęć nauczyciel zachęca uczniów do zabawy w zgadywanki: wyświetla na tablicy interaktywnej fotografie przedstawiające różne zjawiska pogodowe wraz z podpisami, z jakiego miejsca na świecie pochodzą (mogą to być zarówno miasta, państwa, jak i krainy geograficzne). Wybrani lub chętni uczniowie opisują na forum klasowym pogodę z wybranego zdjęcia, kończąc swoją wypowiedź pytaniem: Où suis‑je ? Reszta klasy ma za zadanie zgadnąć, o którą fotografię chodzi, podając prawidłową odpowiedź na postawione pytanie, np. Tu es à Londres.
Praca domowa:
Zadanie 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
telefon zabawka lub autentyczne telefony uczniów (wyłączone)
fotografie różnych miejsc na świecie przedstawiające zróżnicowane warunki pogodowe
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animację można wykorzystać podczas innych lekcji, np. dotyczących geografii świata. Uczeń może również skorzystać z niej podczas powtarzania materiału i/lub przygotowywania pracy domowej.