Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Comment lutter contre le stress ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem;
opowiada o tym, jak radzić sobie w sytuacjach stresogennych;
wykorzystuje mowę zależną do udzielania rad.
Cele motywacyjne
Odkrywa sposoby skutecznego radzenia sobie ze stresem. Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych w celu formułowania zasad.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania
metody aktywizujące: burza mózgów, stoliki eksperckie (modyfikacja)
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują. Nauczyciel pokazuje uczniom przygotowaną przez siebie przed lekcją grafikę złożoną ze słów : stress, anxiété, panique, soulagement. Następnie pyta uczniów, które z tych emocji odczuwają w szkole i w jakich sytuacjach. Przykłady pytań : Lesquelles de ces émotions ressentez vous quand vous êtes à l'école ? Dans quelles situations ? Que pouvez vous faire pour vous libérer des émotions négatives ? Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia z zakresu słownictwa zawartego w Coin lexique. Nauczyciel przechodzi do Coin grammaire, uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia. Nauczyciel przechodzi do pracy z Multimedium. Po zapoznaniu się z katalogiem, uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do Multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach lub w grupach trzyosobowych. Każda para przygotowuje wypowiedź osoby, która boryka się ze stresem i szuka sposobów na radzenie sobie z nim. Następnie gotowe wypowiedzi są odczytywane na forum klasy - podczas odczytywania kolejnych wypowiedzi zgłasza się grupa, która chce przygotować rady dla przedstawionej osoby. Grupy pracują nad rozwiązaniami: proponują kilka rad, jak pozbyć się stresu, zrelaksować się po trudnym dniu w szkole, poprawić koncentrację lub uczyć się efektywniej. Kiedy uczniowie są gotowi, prezentują na forum przygotowane przez siebie porady: najpierw relacjonują, z czym boryka się wybrana osoba (za pomocą mowy zależnej), a następnie opowiadają, w jaki sposób mogłaby sobie poradzić z przedstawionym problemem.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e materiału – pisemnie.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog może posłużyć do pracy nad trybem rozkazującym.