Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Bonjour monsieur, bonjour madame
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoczyna rozmowę, przedstawia się, pyta o samopoczucie i o imiona innych osób, a także żegna się,
zna i używa wyrażeń grzecznościowych w dialogach zapoznawczych,
rozróżnia rejestr formalny i nieformalny oraz uczestniczy w dialogach formalnych i nieformalnych dotyczących powitań, pożegnań i przedstawiania się.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do formułowania pierwszych zdań w języku francuskim, poszerzonych o kolejne informacje (rejestr formalny/nieformalny).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, powtarzanie, dodawanie nowych elementów konwersacji do elementów już poznanych)
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, wybieranie poprawnej opcji, łączenie audio z tekstem)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów w kontekście, nowe komunikaty w znanym już kontekście)
strategie społeczne (praca w parach, małych grupach)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanka, odsłuch
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: mini‑inscenizacje
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykorzystuje początkową fazę lekcji do przypomnienia uczniom treści z poprzednich zajęć: wita się po francusku i wybranych uczestników pyta o samopoczucie.
Dodatkowo prowadzący(-a) może wprowadzić element przedstawiania drugiej osoby: wskazując na siebie, przedstawia się, następnie wskazuje na wybranego ucznia (tu t'appelles...), a potem na kolejnego ucznia, używając jednego z wariantów: voici, c'est etc.. Warto, aby nauczyciel zapytał (po polsku), czy uczniowie zrozumieli przekaz, czy byli się go w stanie domyślić.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z treścią czytanki lub sam czyta ją na głos. Uczniowie rozwiązują grupowo ćwicz. 1. Ćwicz. 2 i 3 wykonują samodzielnie lub w parach. Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadań, nauczyciel prosi dwie pary o odczytanie po jednym dialogu z czytanki, udzielając przy tym wskazówek dotyczących poprawnej wymowy i zwracając uwagę na wyróżnione fragmenty.
Uczniowie przechodzą do tabel leksykalnych. Omawiają znane oraz nowe wyrażenia i odnajdują w niej te, które pojawiły się w czytanym tekście. Omawiają różnice i porównują je do języka polskiego. Nauczyciel proponuje im mini‑grę w stylu gorącego ziemniaka. Do tego celu przyda się piłeczka lub mała poduszka. Nauczyciel rozpoczyna dialog (formalny lub nieformalny) i rzuca wybranemu uczniowi przedmiot. Uczeń musi jak najszybciej wybrać poprawną odpowiedź (uwzględniając pytanie i rejestr) oraz zadać kolejne pytanie i rzucić przedmiot do kolejnej osoby. Osoba, która pożegna się, zaczyna jednocześnie nowy dialog. Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 4, a nauczyciel zapisuje na tablicy proponowane przez nich wyrażenia.
Uczniowie w parach zapoznają się z ilustracją interaktywną i rozwiązują ćwiczenia do niej. Wypowiedzi z ćwicz. 3 posłużą następnie do odgrywania mini dialogów w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia na tablicy interaktywnej na forum klasy. Wybrani lub chętni uczestnicy lekcji rozwiązują zad. 1 - 6 na forum klasowym, a w przypadku błędnej odpowiedzi, wspierani są przez kolegów i koleżanki. Nauczyciel zachęca do rozwiewania niejasności i tłumaczenia sobie nawzajem niezrozumiałych kwestii oraz podawania innych przykładów pasujących wyrażeń.
Zad. 2 może posłużyć jako gra drużynowa. W tym celu nauczyciel dzieli klasę na dowolną ilość grup/drużyn. Zadaniem każdej z nich będzie prawidłowa odpowiedź w jednej kolejce losowania zdań. W ten sposób poszczególne drużyny zdobywają punkty.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
piłeczka lub mała poduszka
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może zostać wykorzystana podczas powtórzenia materiału po pierwszym dziale (Człowiek). Uczeń może do niej również powrócić, aby wykonać pracę domową. Nauczyciel może skorzystać z metody blended learning, zadając obejrzenie ilustracji do domu i rozpoczynając lekcję od sprawdzenia zrozumienia nowych treści w znanym już kontekście.