Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: Les achats éco‑responsables
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia i charakteryzuje sposoby na robienie eko zakupów;
udziela porad, jak robić zakupy w ekologicznym stylu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz opiniami, a także do podejmowania tematów ważnych społecznie (ekologia, marnotrawstwo żywności, zmiany klimatyczne).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście, grupowanie materiału językowego, zastosowanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu, wybór prawidłowej opcji w tekście, łączenie nagrania z tekstem;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z materiałem multimedialnym;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, jak często uczniowie robią zakupy. Chodzą do sklepu sami czy może towarzyszą rodzicom? Prosi o wypowiedzi chętnych uczniów, po czym pyta, czy zdarza im się myśleć o ekologii w trakcie robienia zakupów. Jeśli tak, to w jakim sensie? Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnego zapoznania się z tekstem źródłowym. Następnie odczytuje polecenie do ćwiczenia otwartego pod tekstem i prosi wybranych uczniów o udzielenie odpowiedzi oraz o wskazanie fragmentu tekstu, na podstawie którego uczeń dokonał wyboru odpowiedzi. Po tym zadaniu uczniowie w parach wykonują pozostałe, zamknięte ćwiczenia dołączone do tekstu źródłowego.
W dalszej kolejności nauczyciel odtwarza uczniom prezentację multimedialną. Nagranie do każdego slajdu odtwarza dwukrotnie. Prosi, by uczniowie samodzielnie sporządzili notatki w zeszycie nt. usłyszanych treści (wyselekcjonowali ważne - według nich - informacje). Po zapoznaniu się z materiałem multimedialnym nauczyciel prosi o samodzielne rozwiązanie ćwiczeń 1 i 2 na podstawie sporządzonych notatek (bez zaglądania do prezentacji). Pyta uczniów, czy udało im się rozwiązać wszystkie przykłady poprawnie - jeśli nie, daje uczniom chwilę na skorygowanie odpowiedzi, tym razem przy użyciu prezentacji.
Uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenie nr 3, opowiadając sobie nawzajem, który ze sposobów przedstawionych w prezentacji wydaje się im najrozsądniejszy i dlaczego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia podsumowujące pracę z e‑materiałem. Na zakończenie lekcji nauczyciel zachęca kilku uczniów do odczytania udzielonych odpowiedzi w ćwiczeniu 7 i 8.
Praca domowa:
Sporządzenie plakatu w formacie co najmniej A3 na temat eko zakupów. Nauczyciel może zorganizować wystawę plakatów w sali lekcyjnej lub na szkolnym korytarzu. Uczniowie mogą pracować w parach lub małych zespołach.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana nie tylko podczas innych zajęć z działu Zakupy i usługi, a także w celu realizacji założeń punkty podstawy programowej I.11 (Zdrowie) oraz I.13 (Świat przyrody).