Scenariusz lekcji
Autor: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Je prends rendez‑vous chez le médecin
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, poziom A1/A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wskazuje dane potrzebne do umówienia wizyty u lekarza;
tłumaczy koledze/koleżance, w jaki sposób umówić się telefonicznie do lekarza;
przeprowadza krótką rozmowę telefoniczną w celu rejestracji wizyty u lekarza.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
doskonali umiejętność tłumaczenia innym osobom prostych czynności potrzebnych w życiu codziennym (umawianie wizyty u lekarza);
uczy się, jak przeprowadzić prostą rozmowę telefoniczną w celu umówienia wizyty u lekarza.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście;
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny wybór, prawda‑fałsz, uzupełnianie tabeli, krzyżówek i tekstów, wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń w danym kontekście, łączenie w pary, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, scenki.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów;
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, Internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom aktywizacje w postaci rozmowy kierowanej. W tym celu zadaje pytania: Jakie informacje są nam potrzebne, by umówić się dzisiaj do lekarza? O czym należy pamiętać?
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji w fazie wprowadzającej nauczyciel przystępuje do fazy realizacyjnej: przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz rozwiązanie ćwiczeń do niego nawiązujących.
W dalszej kolejności uczniowie, z pomocą nauczyciela, sprawdzają swój poziom zrozumienia tekstu. Nauczyciel może zapytać uczniów: Czego dowiedzieliście się od mamy Michela na temat umawiania wizyty lekarskiej? O jakich danych wspomina? Jak myślicie, czy o czymś zapomniała? Jakie dane, według waszych własnych doświadczeń, mogą ewentualnie być jeszcze potrzebne, by zarejestrować się na wizytę lekarską? Czy w Polsce podobnie umawia się wizyty lekarskie? Nauczyciel może również poprosić uczniów, by zastanowili się, czy w Polsce istnieje odpowiednik Carte Vitale i ewentualnie jakie dane mogłyby się na takiej carte znaleźć.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne, tj. odsłuchanie pliku z audiobookiem. Po zapoznaniu się z audiobookiem uczniowie realizują ćwiczenia związane z formą multimedialną, sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę zdobytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Nauczyciel może rozwinąć ćw. 7. i zaproponować w jego ramach odtworzanie scenek inspirowanych dialogiem (jeden uczeń jako osoba pracująca w rejestracji przychodni/gabinetu lekarskiego, drugi jako pacjent dzwoniący w celu umówienia wizyty). W tej fazie nauczyciel może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były według niego najbardziej przydatne, czy czuje, że po tej lekcji potrafiłby w prosty sposób umówić się na wizytę lekarską we Francji.
Praca domowa:
Nagranie inscenizacji krótkich scenek z ćw. 7. w sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Można użyć Internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom informacje oraz ewentualne obrazy związane ze służbą zdrowia we Francji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w audiobooku może posłużyć jako wstęp do lekcji opisującej samą wizytę u lekarza. Może również stanowić część lekcji poświęconej systemowi służby zdrowia lub funkcjonowaniu instytucji publicznych we Francji.