Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: On fait la valise
Grupa docelowa: Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z pakowaniem się na wyjazd,
wymienia rzeczy, które należy spakować na wyjazd latem i zimą,
opowiada o czynności pakowania walizki, używając odpowiednich konstrukcji gramatycznych oraz odpowiedniej leksyki.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerzy słownictwo związane z pakowaniem walizki i będzie umiał doradzać innym w tym temacie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, powtarzanie),
strategie kognitywne: test wyboru, jedno- i wielokrotny wybór, wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, przekształcanie zdań, prawda‑fałsz,
strategie społeczne: współpraca w grupie.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: rozmowa kierowana, wyjaśnienie,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
metody programowane: z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna/rzutnik, komputer z możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów i pyta (po polsku) na jak długo przed wyjazdem pakują walizkę – dużo wcześniej czy może na ostatnią chwilę? Czy sporządzają listę rzeczy do zabrania? Po chwili dyskusji nauczyciel podaje cele lekcji. Po krótkiej rozmowie nauczyciel podaje cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Indywidualna praca z tekstem. Nauczyciel prosi uczniów o cichą lekturę tekstu. Może się wspomagać słowniczkiem dołączonym do e‑materiału. Następnie każdy uczeń samodzielnie rozwiązuje ćwiczenia. Wątpliwości zgłaszane są do nauczyciela, który wyjaśnia je na forum klasy.
Następnie uczniowie zapoznają się z czasownikiem faire. Nauczyciel informuje, że należy on do trzeciej, nieregularnej grupy a znajomość tego czasownika jest bardzo ważna, gdyż ma on częste zastosowanie.
Praca z leksyką: uczniowie proszeni są o dokładne zapoznanie się z nazwami pór roku oraz o przyjrzenie się grafice dotyczącej przyborów potrzebnych w podróży. Następnie przechodzą do multimedium wyświetlanego przez nauczyciela na tablicy interaktywnej. Podczas analizy filmu, uczniowie mogą mieć otwarty na tabletach blok tekstowy z grafikami prezentującymi leksykę niezbędną do zrozumienia treści multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Prosi o rozwiązanie w parach ćwiczeń od 1 do 6. Jeśli uczniowie będą mieli problemy, mogą się skonsultować z inną parą siedzącą w pobliżu. Kiedy konsultacje między uczniami nie przyniosą rezultatów, uczniowie zwrócą się do nauczyciela, który wyjaśni trudną kwestię. Ćwiczenie 7 wykonywane jest na forum klasy – nauczyciel czyta pytanie, a uczniowie proponują poprawną odpowiedź. Wiele odpowiedzi jest możliwych więc nauczyciel wypisuje te poprawne na tablicy. Tak samo postępuje z ćwiczeniem 8.
Praca domowa:
Narysuj w zeszycie swoją walizkę i przedmioty, jakie do niej pakujesz na wyjazd, na przykład na letni obóz. Podpisz je, a następnie napisz krótki tekst, w którym opowiesz, co pakujesz do swojej walizki.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film może zostać wykorzystany podczas innych zajęć dotyczących podróżowania lub podczas lekcji na temat rzeczy osobistych.