Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Aleksandra Ikball
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Il n’y a pas de planète B
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia zagrożenia klimatyczne;
przytacza na piśmie cudze słowa, przestrzegając zasad interpunkcji w mowie niezależnej;
rozwija umiejętność wyrażania opinii na tematy związane z ochroną środowiska.
Cele motywacyjne
Uczeń:
przekonuje się, iż stopień opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń,
kognitywna,
kompensacyjna.
Metody/techniki nauczania
WebQuest,
konektywizm,
kognitywna.
Formy zajęć:
praca indywidualna, grupowa i w zespole klasowym
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą co to jest l’effet de serre (efekt cieplarniany). Po rozmowie zapisuje temat lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z sekcją Przeczytaj i rozwiązują indywidualnie ćwiczenia.
Następnie oglądają prezentację multimedialną i wykonują w parach zadania do tej sekcji.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Zdaniem każdego zespołu jest wykonanie plakatu, na którym znajdą się hasła‑slogany związane z degradacją środowiska : Stop à la dégradation de l'environnement ! Slogany mogą być napisane wg modelu mowy niezależnej (Planeta krzyczy : „...”). Plakaty będzie można umieścić na korytarzach szkolnych.
Faza podsumowująca:
Ćwiczenie 8. - uczniowie zastanawiają się, jaki projekt na rzecz ochrony środowiska można wdrożyć w szkole. Następnie w parach redagują wiadomość.
Praca domowa:
Znaleźć w Internecie pod hasłem Grève pour le climat trzy slogany w języku francuskim na tablicach manifestantów i zapisać je na kartkach A4.
Materiały pomocnicze:
materiał wyjaśniający L’effet de serre
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako przypomnienie poznanego słownictwa lub stać się bazą do ćwiczeń w rozumieniu ze słuchu lub w mówieniu.