Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Tkaczyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Le troc de maison pour les vacances
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom B1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i utrwala użycie czasów przeszłych passé composé, imparfait i plus‑que‑parfait
odróżnia opinie pozytywne od negatywnych;
opowiada o sytuacjach związanych z wynajmem domu na wakacje;
pisze recenzję dotyczącą wynajmu domu na wakacje.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność tworzenia opisu;
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, łączenie obrazu z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda programowa: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, jakie są możliwe formy zakwaterowania w czasie wakacji i przerw świątecznych. Uczniowie w parach wypisują je na kartce. Następnie pyta uczniów, czy zetknęli się z wakacyjną wymianą domów. Jeśli tak, prosi o wyrażenie krótkiej opinii na temat tej formy zakwaterowania - czy było to pozytywne czy negatywne doświadczenie. Następnie nauczyciel informuje, że lekcja będzie dotyczyła wakacyjnej wymiany domów i opisu pozytywnego i negatywnego doświadczenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z treścią kącika gramatycznego.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (czasy przeszłe) i zwraca szczególną uwagę na ich użycie. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Przed przejściem do pracy z plikiem audio nauczyciel prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Nauczyciel sprawdza, czy zadania zostały wykonane.
Uczniowie przechodzą do ćwiczenia 7.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy: 1. grupa jest za 2. grupa przeciw wymianie domów. Każda z nich przedstawia swoje argumenty.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć na lekcji, na której pojawi się temat doradzania i odradzania, a także tryb rozkazujący.