Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les repas
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o przykładowym, całodziennym menu (wymienia nazwy posiłków i produkty);
stosuje nazwy wybranych produktów spożywczych i nazwy posiłków;
odmienia czasowniki prendre i boire w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego;
stosuje w praktyce rodzajniki cząstkowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń ma świadomość, że znajomość nazw posiłków i nazw niektórych produktów spożywczych pozwoli wykorzystać je na kolejnych etapach nauki (np. do podawania przepisów, zamawiania posiłków w restauracji, mówienia o ulubionych daniach, zdrowych nawykach etc.).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanka, skojarzenia),
strategie praktyczne (ćwiczenia przedmiotowe),
strategie kompensacyjne (domyślenia się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, czytanka,
metody programowane: z użyciem komputera,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Nauczyciel zaczyna od wprowadzenia nazw posiłków, podaje znaczenia wyrazów, zwraca uwagę na czasowniki, które z nimi występują. Powtarza wyrazy, prosi o powtórzenie, zwraca uwagę na poprawną wymowę. Prosi uczniów o podanie propozycji pokarmów, które można spożywać na śniadanie, obiad, kolację lub podwieczorek oraz nazw napojów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do bloku tekstowego. Czyta tekst. Prosi uczniów o wymienienie nazw posiłków, które zapamiętali, oraz nazw dań. Ćwiczy właściwą wymowę każdego z nich. Prosi uczniów o powtórzenie indywidualnie/grupowo.
Nauczyciel pyta uczniów, czy uważają, że ukazane w tekście zwyczaje żywieniowe Francuzów są podobne do zwyczajów Polaków.
Uczniowie wykonują polecenia do tekstu (mogą pracować w parach). Wybrani/chętni uczniowie przedstawiają swoje odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę na odmianę czasowników prendre i boire oraz występujące w tekście rodzajniki cząstkowe. Wprowadza odmianę czasowników prendre i boire i prosi o wykonanie ćwiczeń gramatycznych. Zadaje wybranym uczniom pytanie: Qu'est‑ce que tu prends ? Qu'est‑ce que tu bois ? Uczniowie pracują w parach: jedna osoba zadaje pytanie: Qu'est‑ce que tu prends au petit déjeuner/déjeuner/goûter/dîner ?, druga odpowiada, używając słownictwa z bloku tekstowego. Następnie zamieniają się rolami.
Następnie nauczyciel wprowadza rodzajniki cząstkowe. Podaje przykłady użycia. Uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenia do tej części gramatycznej lub wybrane/chętne osoby wykonują je na forum klasy, wspomagane przez pozostałych uczniów. Nauczyciel prosi o wskazanie rodzajników cząstkowych w tekście czytanki i wskazanie rodzaju gramatycznego rzeczowników.
Uczniowie przechodzą do części Multimedium. Zapoznają się z mapą pojęć, a następnie wykonują ćwiczenia do tej części lekcji. Uczniowie mogą dodać swoje propozycje do mapy myśli i manipulować nią.
Wybrani/chętni uczniowie opowiadają o posiłkach, jakie spożywają na co dzień.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Mapa pojęć może zostać zaprezentowana na dowolnym etapie nauki jako przypomnienie nazw posiłków oraz zastosowania rodzajników cząstkowych. Może również stanowić podstawę konwersacji na temat francuskiego menu.