Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
On va déménager
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi stworzyć stopień równy i wyższy przymiotników,
potrafi porównywać cechy domów i mieszkań,
utrwala i poznaje nowe nazwy pomieszczeń w domu lub mieszkaniu,
poznaje przymiotniki potrzebne do opisu pomieszczeń,
potrafi opisać dom lub mieszkanie.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń,
kognitywna
kompensacyjna,
współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym.
Metody/techniki nauczania
WebQuest,
konektywizm.
kognitywna
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach,
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Przedstawia tematykę lekcji. Nauczyciel może poprosić o przypomnienie pytania o miejsce zamieszkania: - Où habites‑tu ? - Tu habites dans une maison ou dans un appartement ?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wprowadza uczniów do części tekstowej, prosi o przeczytanie dialogu, sprawdza jego zrozumienie, objaśnia nieznane słowa i zwroty. Sprawdza też prawidłową wymowę. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do części tekstowej lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach; następnie nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań.
Nauczyciel wprowadza uczniów do części gramatycznej. Pyta uczniów o to, jakie przymiotniki zapamiętali z części tekstowej i wskazuje na zasady tworzenia stopnia wyższego przymiotników używając prostych przykładów, np. wykorzystując uczniów o różnym wzroście. X est grand, Y est plus grand, Z est aussi grand que X …
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia do tej części lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel prosi o przedstawienie odpowiedzi wybranych uczniów.
Nauczyciel przechodzi do części multimedium. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną. Nauczyciel pyta, jakie są nazwy pomieszczeń wymienione w prezentacji, oraz czy uczniowie zapamiętali przymiotniki i porównania, które w niej wystąpiły. Uczniowie w parach rozmawiają o swoich mieszkaniach, domach - używając poznanych przymiotników.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia do części multimedium a nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel proponuje, aby uczniowie w parach napisali jak największą ilość zdań, które opisują sale lekcyjne. W każdym zdaniu musi być porównanie np : la salle nIndeks górny oo 5 est plus grande que la salle nIndeks górny oo 2. Wygrywa para, która napisze najwięcej zdań z użyciem różnych przymiotników.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 7 i 8.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana w dowolnym momencie nauki jako przykład opisu domu, przypomnienie nazw pomieszczeń, lub być materiałem bazowym do ćwiczeń w mówieniu.