Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Urszula Garbacz
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Parlez‑moi d’amour
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje teksty‑listy o różnym charakterze;
porządkuje swoją wiedzę z zakresu słownictwa określającego uczucia pozytywne i negatywne;
utrwala i powtarza odmianę czasowników regularnych i nieregularnych w subjonctif présent;
zapoznaje się z opisami filmów i utworów literackich przedstawiających znane pary.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształci umiejętność tworzenia opisów stanów emocjonalnych;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób;
rozwija umiejętność reakcji w różnych stanach emocjonalnych;
zapoznaje się z różnymi typami uczuć.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, wyszukiwanie nazw na podstawie definicji, tworzenie wyrazów z rozsypanki, wyszukiwanie słów w wykreślance, selekcja informacji prawdziwych i fałszywych
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: mapa myśli, burza mózgów, piramida priorytetów
metody praktyczne: studium przypadku, analiza materiału źródłowego, analiza prezentacji
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje temat lekcji: Parlez‑moi d’amour.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Est‑ce qu'on écrit des lettres actuellement ? Quelles lettres écrit‑on ? Pour qui ? Odpowiedzi zapisuje na tablicy.
Pytanie ukierunkowujące na temat: Est‑ce que les lettres d'amour sont encore populaires ? Oui ? Non ? Pourquoi ? - krótka dyskusja na ten temat.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel proponuje, aby uczniowie zapoznali się z tekstami‑listami. Wyjaśnia słownictwo, jeśli jest taka konieczność. Uczniowie w grupach szukają odpowiedzi do ćwiczeń 1‑2, potem na forum klasy sprawdzają poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo AMOUR i pyta o skojarzenia z tym rzeczownikiem, nakierowuje uczniów na słownictwo dotyczące różnych uczuć.
Uczniowie wykonują ćwiczenia leksykalne: 3 i 5. Nauczyciel podkreśla, że słownictwo związane z uczuciami wymaga szczególnej oprawy gramatycznej, jaką jest użycie subjonctif présent.
Po analizie tabelki gramatycznej, uczniowie wykonują ćwiczenia, które jej towarzyszą: 6‑8. Ostatnim ćwiczeniem jest uzupełnienie czasownikiem fragmentu tekstu piosenki.
Multimedia - tę część uczniowie mogą wykonywać w grupach lub parach. Uczniowie przypominają sobie historie, które są przedstawione na slajdach. Jeśli jakaś historia nie jest im znana, sprawdzają z użyciem Internetu, o czym opowiada dana historia. Następnie wykonują ćwiczenia do multimedium.
Ostatni etap to część „Sprawdź się”, która zawiera ćwiczenia związane z uczuciami i subjonctif présent jako forma utrwalenia przedstawionego materiału. Ćwiczenie 7 i/lub 8 można zaproponować jako pracę domową. Należy przypomnieć uczniom, żeby opierali się na tekstach listów, które były w tej lekcji, na słownictwie opisującym uczucia jak i użyciu subjonctif présent
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel zadaje uczniom pytania:
Co na zajęciach wydało wam się ważne i ciekawe?
Co było łatwe, a co trudne?
Jak możecie wykorzystać wiadomości i umiejętności, które dziś zdobyliście?
Chętni/wybrani uczniowie podsumowują zajęcia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą:
zaproponować własny plakat do jakiejś miłosnej historii‑praca w grupach.