Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język francuski
Temat zajęć: Liberté, Égalité, Fraternité
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje wartości, zasady i symbole Republiki Francuskiej;
używa zaimków nieokreślonych tout, toute, tous, toutes;
opisuje symbole narodowe Polski i wyjaśnia ich znaczenie.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń ćwiczy umiejętność tworzenia opisów.
Uczeń rozwija umiejętność prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe : grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście
strategie kognitywne: ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki
strategie afektywne: motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie
strategie społeczne: zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie, pogadanka
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: quiz
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
przykładowe materiały: listy lub maile z różnymi zwrotami grzecznościowymi
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co takiego sprawia, że uczniowie czują się Polakami. Co to znaczy, kto o tym decyduje. Jak Polacy zbudowali swoją tożsamość? Czy to dotyczy wszystkich narodów?
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym w e‑materiale, a następnie w parach odpowiadają na pytania.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanych zadań.
Nauczyciel prosi o przeczytanie części gramatycznej i wykonanie dołączonych do niej poleceń.
Uczniowie przeglądają część multimedialną i wykonują w parach ćwiczenia. Cała klasa sprawdza poprawne odpowiedzi.
Nauczyciel przygotowuje wcześniej zestaw ok. 20 zdjęć przedstawiających różne obiekty, przedmioty, miejsca, budynki, na których widoczne są symbole Francji. Uczniowie biorą udział w quizie i wskazują symbole na wyświetlanych ilustracjach.
Przykłady ilustracji:
https://fr.wikipedia.org/wiki/F%C3%AAte_nationale_fran%C3%A7aise#/media/Fichier:14_juillet_2018_-feu_d'artifice_de_la_f%C3%AAte_nationale_tir%C3%A9e_depuis_le_champ_de_Mars%C3%A0_Paris_par_le_Groupe_F_(42507714095).jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kogut_galijski#/media/Plik:Grille_du_Coq_detail.jpg
https://fr.wikipedia.org/wiki/Timbre_postal#/media/Fichier:Ceres_20c_noir_01.jpg
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6 w sekcji Sprawdź się. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8.
Uczniowie przygotowują krótkie prezentacje na temat symboli Polski.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtarzania materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.