Scenariusz lekcji
Przedmiot: język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Records de notre planète
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane miejsca na Ziemi, znane z rekordów naturalnych,
stopniuje przymiotniki,
opowiada o interesujących i wyjątkowych miejscach na świecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
ćwiczy kompetencje miękkie i rozwija umiejetność kontruowania wypowiedzi ustnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, łączenie w pary, podpisywanie elementów na ilustracji, uzupełnianie tekstu
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda eksponująca: animacja
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii
Formy zajęć: praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, czy kiedykolwiek słyszeli o jakichś rekordach w przyrodzie. Pyta, czy dokumentowanie takich rekordów jest według nich wartościową informacją, czy przyczynia się do lepszego poznania świata. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z czytanką, a następnie rozwiązują ćwiczenia do tekstu. Nauczyciel zachęca do dyskusji. Pyta uczniów, czy według nich motywacja bohatera jest interesująca, czy uważają jego marzenie za możliwe do spełnienia. Dodatkowo prosi o uzasadnienie odpowiedzi.
Uczniowie zapoznają się z planszą ze słownictwem Rappel lexical. Omawiają zaprezentowane tam słownictwo, wyjaśniają nowe terminy. Nauczyciel może dodatkowo zapytać, czy uczniowie widzieli kiedykolwiek którąś z przedstawionych formacji, niekoniecznie zaliczającą się do rekordów naturalnych.
Następnie nauczyciel dwukrotnie odtwarza animację. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie ćwiczeń do multimedium. Po ich sprawdzeniu nauczyciel prosi kilku chętnych/wybranych uczniów o odczytanie odpowiedzi na ćwiczenie czwarte.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują wybrane/wskazane ćwiczenia z bloku Sprawdź się. Na zakończenie lekcji nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia siódmego. Uczniowie mogą wykonać je w parach lub małych grupach. Następnie ich zadaniem jest przedstawienie wybranych miejsc pozostałym uczestnikom lekcji i uzasadnienie w kilku zdaniach, dlaczego akurat ten rekord wydał im się ciekawy.
Praca domowa:
ćw. 8 z e‑materiału
Materiały pomocnicze: uczniowie mogą wyszukać w internecie zdjęcia miejsc, które wybrali do przedstawienia w ćw. 7.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może zostać wykorzystana do przypomnienia uczniom wybranych zagadnień dotyczących świata przyrody i ukształtowania terenu.