Scenariusz lekcji
Autor: Anna Tkaczyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Ville idéale
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala nazwy regionów i departamentów francuskich;
powtarza nazwy kierunków geograficznych;
porównuje wybrane miasta, używając formy superlatif z niektórymi częściami mowy;
pisze post na forum na temat idealnego miasta w Polsce.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, łączenie obrazu z tekstem, łączenie nagrania z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu komputera.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca grupowa
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, mapa Francji
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od burzy mózgów – zapisuje na tablicy hasło villes françaises. Uczniowie podają nazwy znanych im miast, a nauczyciel notuje je na tablicy. Potem nauczyciel pyta uczniów, z czym kojarzą im się nazwy tych miast. Następnie notuje na tablicy skojarzenia, np. zabytki, znane postaci. Nauczyciel informuje, że lekcja będzie dotyczyła idealnego miasta.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z Coin lexique. Rozdaje uczniom, pracującym w parach, mapę Francji z podziałem na regiony i z zaznaczonymi 10 pinezkami oraz listę miast z ich położeniem geograficznym i prosi o umiejscowienie miast na mapie. Potem pokazuje rozwiązanie na tablicy interaktywnej lub tradycyjnej. Uczniowie czytają tekst źródłowy w Coin lecture i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem gramatycznym. Nauczyciel zwraca uwagę na formy nieregularne przymiotników. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia. Przed przejściem do pracy z katalogiem nauczyciel krótko mówi o podziale administracyjnym, wprowadzając terminy, takie jak: la région, le département, la commune i le chef‑lieu. Następnie uczniowie rozpoczynają pracę z multimedium. Samodzielnie rozwiązują zadania sprawdzające zrozumienie treści katalogu. Nauczyciel sprawdza, czy zadania zostały wykonane poprawnie. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wybrali najlepsze polskie miasto do studiowania, najbardziej ekologiczne, najszybciej rozwijające się itd. oraz uzasadnili swój wybór. Nauczyciel zachęca do sprawdzenia informacji w internecie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
mapa Francji
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może posłużyć jako materiał pomocniczy na lekcji o geografii Francji.