Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: La nétiquette - le savoir‑vivre sur Internet
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna podstawowe zasady postępowania w świecie wirtualnym,
umie używać słownictwa dotyczącego internetu i użycia komputera,
używa czasu futur simple i trybu conditionnel présent do formułowania reguł netykiety oraz dawania rad,
poprawnie tworzy wypowiedź ustną na temat zasad w świecie wirtualnym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości (dowiaduje się, jakie są zasady pisania wiadomości w internecie);
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych w celu formułowania zasad.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują.
Nauczyciel pokazuje uczniom wideo lub zdjęcia kampanii społecznych zwracających uwagę na niebezpieczeństwa internetu:
http://idata.over-blog.com/0/51/64/42/Tibous-Mag/ActionInnocence_ChambreFilles.jpg
lub https://www.actioninnocence.org/wp-content/uploads/2021/09/Campagne2015_850_2.jpeg
wideo: https://www.dailymotion.com/video/x7p1cz
Następnie pyta uczniów, jakie niebezpieczeństwa są przedstawione w tych dokumentach. Pyta też, jakie zachowania mogą narazić internautę na te niebezpieczeństwa. Przyklady pytań : Quels dangers sont présentés dans les documents ? Vous en connaissez d’autres ? Quels comportements peuvent être la source de ces dangers ?
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo la nétiquette i pyta uczniów, czy je znają i co według nich oznacza.
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. Najlepiej omówić zawarte na grafikach treści na forum klasy, upewniając się, czy uczestnicy zajęć rozumieją przedstawione zwroty. W dalszej kolejności uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia dołączone do kącika leksykalnego.
Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie, jak udzielać rad. Jesli uczniowie nie potrafią sobie przypomnieć nazw struktur gramatycznych stosowanych do udzielania rad, można ich poprosić o przetlumaczenie kilku zdań z języka polskiego na francuski, np. Powinieneś użyć formuły grzecznościowej w twoim mailu. Nie powinieneś obrażać nikogo w internecie. Wśród propozycji uczniów powinien się pojawić tryb warunkowy oraz specyficzne słownictwo (np. czasowniki devoir, falloir, valoir, pouvoir). Aby uporządkować te kwestie, nauczyciel przechodzi do Coin grammaire oraz Coin communication, za pomocą których kontytuuje rozmowę kierowaną o formułowaniu rad. Następnie uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia załączone do obu kącików.
Nauczyciel przechodzi do pracy z nagraniem. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie w parach rozwiązują zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach lub w małych grupach. Jedna osoba z pary lub grupy wymyśla sytuację, z jaką spotkała się lub z jaką można się spotkać w internecie, np. anonimowość, obrażanie, brak odpowiedzi na wiadomości, nieodpowiedni rejestr języka, etc. Pozostałe osoby z grupy doradzają jej, co powinna zrobić w opisanej sytuacji. Na koniec proponują kilka zasad, które według nich powinny obowiązywać w mediach społecznościowych. Po wyznaczonym czasie dzielą się przygotowanymi przez siebie zasadami na forum klasy.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału -pisemnie.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Nagranie może posłużyć do pracy nad mową zależną lub językiem potocznym. Uczeń może być poproszony o przeredagowanie fragmentów dialogu zmieniając język potoczny na oficialny. Lekcję można też wykorzystać podczas innych zajęć poświęconych np. cyberprzemocy.