Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Jadwiga Listwan
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
En retard pour les vacances ?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
2. Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
3. Kompetencje cyfrowe.
4. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy;
utrwala i powtarza odmianę czasowników w czasie przeszłym le passé composé;
relacjonuje wydarzenia zakończone w czasie przeszłym;
tłumaczy element zdania z języka polskiego na język obcy;
sytuuje czynność w czasie, używając zwrotów: en avance, en retard, à l’heure, trop tard, trop tôt, etc.
zna nazwy sportów i rozrywek uprawianych w czasie wakacji i czasie wolnym;
potrafi zredagować wpis na stronie internetowej i napisać e‑mail.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do opowiadania o sportach i aktywnościach wykonywanych w czasie wakacji (ustnie i pisemnie).
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja, transformacje.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda aktywizująca: burza mózgów, blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, miniwykład
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt, aplikacje typu Mentimeter, Quizlet.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują i jakie środki lokomocji znają po francusku: Quels moyens de transport connaissez‑vous ? Uczniowie odpowiadają całymi zdaniami. Następnie nauczyciel pisze na tablicy słowo: les vacances i prosi o skojarzenia – burza mózgów. Można poprosić uczniów o odpowiedzi przy pomocy aplikacji Mentimeter, a wyniki zaprezentować wszystkim uczniom, można też stworzyć odpowiedni komponent na platformie ZPE.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym,
Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie wykonują po kolei wszystkie polecenia dołączone do materiału źródłowego.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i pyta uczniów, czy piszą lub czy kiedykolwiek pisali pamiętnik le journal intime, a następnie pyta, co robili poprzedniego dnia lub w weekend.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (zasady tworzenia czasu przeszłego złożonego passé composé) i prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń. Należy zwrócić uwagę na czasowniki, które w czasie przeszłym złożonym odmieniają się z czasownikiem posiłkowym être oraz jak zachowują się czasowniki zwrotne w tym czasie złożonym. Nauczyciel może poprosić uczniów o przypomnienie nieregularnych form imiesłowu czasu przeszłego i zapisać je na tablicy.
Nauczyciel analizuje z uczniami zwroty określające umiejscowienie w czasie (np.: en avance, en retard, à l’heure, trop tard, trop tôt, etc.) i podaje przykłady ich użycia. Następnie uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel pyta uczniów o znane im sporty wodne oraz sposoby spędzania czasu na wakacjach, a następnie prezentuje zdjęcia aktywności wakacyjnych wraz z ich nazwami. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenie.
Nauczyciel uruchamia materiał multimedialny.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani lub chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. Uczniowie mają możliwość powrotu do kącika Przypomnij sobie celem przypomnienia reguł tworzenia form czasu przeszłego złożonego oraz zwrotów pozwalających umiejscowić czynność w czasie. Dodatkowo uczniowie mają możliwość powrotu do kącika leksykalnego celem przypomnienia sobie nazw sportów i aktywności wakacyjnych.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćw. 7 z e‑materiału (ustnie) oraz ćw. 8 – jeśli nie zostało wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Plik audio może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu w celu powtórzenia materiału (czas przeszły złożony), rozszerzenia materiału (zwroty umiejscawiające czynność w czasie, sporty i czynności wakacyjne oraz relacjonowania wydarzeń i wyłapywania najważniejszych informacji z tekstu pisanego lub słuchowego. Nauczyciel może również zastosować metodę blended learning celem zweryfikowania wiadomości zapamiętanych przez uczniów i poprosić o zapoznanie się z multimedium samodzielnie w domu przed lekcją.