Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Rewicka‑Lor
Przedmiot: język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć: Où tu habites ?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje odmianę czasownika habiter i opowiada, gdzie mieszka,
przedstawia siebie i inne osoby,
stosuje rodzajniki ściągnięte w przypadku nazw krajów, kontynentów, wysp etc.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
tworzy bardziej rozbudowane wypowiedzi ustne i pisemne w poznawanym języku.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z obrazem, łączenie audio z tekstem i obrazem
strategie metakognitywne: nawiązanie do informacji już nabytych, wzbogacenie wiedzy już nabytej o nowe informacje
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis
metody programowe: przy użyciu nowych technologii
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel podaje/zapisuje temat lekcji i cele zajęć.
Faza realizacyjna:
Uczniowie odsłuchują i czytają dialogi z części Przeczytaj.
Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w dialogach nazw miast i państw.
Nauczyciel analizuje z uczniami tabelę nazw państw – zwraca uwagę na rodzaj rzeczowników i na zastosowanie rodzajnika określonego dla krajów.
Nauczyciel wprowadza przyimki przed nazwami państw (en/au/aux) oraz miastami (à).
- Nauczyciel zachęca do przeczytania wypowiedzi postaci z grafiki interaktywnej i nadzoruje wykonanie ćwiczeń.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa: -
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Grafika multimedialna może służyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtarzania materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.