Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Dubaniowska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
C'est la fin des sacs en plastique !
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
stosuje słownictwo opisujące zachowania proekologiczne,
stosuje przyrostki wyrażające możliwość,
rozwija umiejętność wyrażania opinii na tematy związane z ekologią.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do opisywania otaczającej ich rzeczywistości w kontekście problemów ekologicznych i do podawania rozwiązań.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie
strategie kognitywne: łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, transformacje
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metoda aktywizująca: dyskusja, blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, mini wykład
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, rzutnik, tablica, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel zadaje pytanie : Avez‑vous entendu parler du mode de vie zéro déchets ? Pourriez‑vous l’expliquer ? Po wysłuchaniu wybranych uczniów, prowadzący podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel proponuje pracę w grupach. Uczniowie formułują zasady podejścia zero śmieci. Są podzieleni na grupy, np: gotowanie, zakupy, higiena, sprzątanie, itd. i formułują zasady, ograniczając się do swojego obszaru. Uczniowie odczytują przygotowane zasady. Następnie wszyscy zapoznają się z tekstem z Coin lecture, po czym nauczyciel pyta ich, które z reguł nie pojawiły się w ich pracy grupowej.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym i utrwalają słownictwo, odpowiadając na pytania nauczyciela, np: Quels déchets sont recyclables ? Pourquoi a‑t-on des poubelles de couleurs différentes ? Quels types d’emballage connaissez‑vous ? De quoi peut‑on se servir pour transporter ses courses ?
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Quelles autres solutions pour réduire les déchets connaissez‑vous ?
Po wysłuchaniu wybranych uczniów, nauczyciel proponuje uczniom pracę z prezentacją multimedialną. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie przystępują do pracy w parach. Notują wszystkie wymienione w multimedium rozwiązania i inicjatywy mające na celu ograniczenie śmieci. Następnie dyskutują i ustalają ranking rozwiązań od najbardziej do najmniej skutecznych. Przygotowują również uzasadnienie swojej decyzji. Następnie nauczyciel łączy pary w zespoły czteroosobowe, członkowie zespołów porównują swoje rankingi i uzasadnienia. Na koniec przedstawiają klasie podobieństwa i różnice rankingów.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące:
Quelles sont les règles de zéro déchet ?
Pourriez‑vous rejoindre le mouvement zéro déchet ? Pourquoi ?
Que peut‑on faire à l'échelle nationale pour réduire les déchets ?
Quelles initiatives pour lutter contre la pollution plastique trouvez‑vous les plus efficaces ? Pourquoi ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może posłużyć podczas lekcji na temat zagrożeń powodowanych przez śmieci.