Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: Quel métier pour un esprit créatif ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane zawody kreatywne;
wymienia cechy ludzi kreatywnych, ich zadania zawodowe oraz nazywa ich potencjalne miejsca pracy;
ocenia, czy jest osobą kreatywną oraz opowiada, czy interesowałby go któryś z zawodów kreatywnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zyskuje motywację do oceny swoich predyspozycji zawodowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście, grupowanie materiału językowego, zastosowanie obrazu i dźwięku.
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu, wybór prawidłowej opcji w tekście, łączenie nagrania z tekstem;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z materiałem multimedialnym;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, praca zespołowa;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy MÉTIER CRÉATIF. Zachęca uczniów do podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co rozumieją przez to pojęcie. Uczniowie mogą wymienić konkretny zawód, cechę charakteru czy np. miejsce pracy. Nauczyciel prosi uczniów, by swoje propozycje podawali po francusku, a w razie problemów korzystali ze słowników internetowych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z tekstem źródłowym i rozwiązują ćwiczenia sprawdzające rozumienie czytanki. Ewentualne wątpliwości mogą konsultować w parach. Następnie prosi, aby każdy wypisał pięć nowych słów/wyrażeń, które uważa za szczególnie przydatne w kontekście tematu lekcji. Uczniowie piszą w zeszycie po jednym zdaniu z wybranymi przez siebie wyrazami. Chętni uczestnicy lekcji czytają swoje propozycje. Następnie nauczyciel proponuje wspólne zapoznanie się z prezentacją multimedialną. Prowadzący prosi o zapoznanie się z treścią ćwiczeń, a następnie odtwarza multimedium. Po każdym slajdzie nauczyciel robi przerwę, aby uczniowie odszukali w ćwiczeniach przykłady dotyczące zaprezentowanego zawodu. W ten sposób uczniowie rozwiązują ćwiczenia w trakcie zapoznawania się z prezentacją.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Na podsumowanie lekcji nauczyciel prosi, aby uczniowie, którzy uważają się za kreatywnych, zgłosili się. Następnie pyta ich o ich cechy charakteru oraz o to, który z zawodów wymienionych podczas lekcji chcieliby wykonywać. A może interesuje ich jakiś inny zawód kreatywny? Nauczyciel prosi o doprecyzowanie, jakie zadania chcieliby wykonywać, a także o to, gdzie chcieliby pracować.
Praca domowa: Ćw. 7 - 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Prezentacja może posłużyć podczas innych lekcji dotyczących kariery zawodowej. Multimedium można również wykorzystać w trakcie zajęć dotyczących cech charakteru.