Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
La nature d’Afrique
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa i opisuje krajobrazy Afryki;
wymienia i charakteryzuje dzikie zwierzęta zamieszkujące ten kontynent;
nazywa wybrane części ciała zwierząt.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
jest zainteresowany fauną i florą odległego kontynentu i uświadamia sobie, że pozyskana wiedza przyda mu się także do opisywania krajobrazów innych części świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie: nowe słowa w znanym kontekście, połączenie tekstu z obrazem)
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, podpisywanie obrazków, grupowanie, parowanie, dopasowywanie)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ilustracji i/lub kontekstu, a także na podstawie podobieństw do innych języków)
strategie społeczne (praca w parach/grupach)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanka, tablice leksykalne
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: odwrócona klasa, WebQuest
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda z grup ma za zadanie zapoznać się przed lekcją z e‑materiałem, przyswoić niezbędne słownictwo i przygotować krótką prezentację na jeden z czterech tematów:
grupa 1: ogólna charakterystyka przyrody Afryki,
grupa 2: sawanna i jej zwierzęta,
grupa 3: pustynia i jej zwierzęta,
grupa 4: dżungla i jej zwierzęta.
Nauczyciel informuje uczniów, że mogą korzystać z bloku tekstowego oraz z prezentacji w e‑materiale, a także z informacji znalezionych w internecie (np. dodatkowe przykłady zwierząt).
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Może sprawdzić przygotowanie do lekcji poprzez wyrywkowe odpytanie ze słownictwa, które uczniowie mieli za zadanie przyswoić.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie przygotowanych prezentacji. Jako pierwsza swoją pracę powinna zreferować grupa, której zadaniem było przygotowanie ogólnych informacji o Afryce. Pozostałe trzy grupy mogą prezentować swoje wyniki w dowolnej kolejności.
Nauczyciel prosi pozostałych uczniów o stworzenie notatek z prezentowanych treści, tak aby każdy uczeń pod koniec zajęć zdobył wiedzę ze wszystkich czterech części składowych lekcji.
Każda prezentacja jest podsumowywana przez nauczyciela oceną opisową, która wskazując jej mocne i słabe strony. Nauczyciel zwraca też uwagę prezentującym uczniom na błędy językowe, które należy skorygować.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenia zawarte w e‑materiale, sprawdzając poziom przyswojenia treści. Ćwiczenie 7. może zostać wykonane ustnie na forum klasy: wybrani uczniowie prezentują zapisane informacje, nie podając nazwy zwierzęcia, którego dotyczą. Pozostali uczniowie zgadują, o które zwierzę chodzi. Nauczyciel może podzielić klasę na grupy i poprosić każdą z nich o graficzne przedstawienie wybranego zwierzęcia na kartce. Powstałe w ten sposób ilustracje wraz z wcześniejszymi opisami mogą zostać użyte do stworzenia klasowej galerii afrykańskich zwierząt.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas innych lekcji z działu 12., również na wyższych poziomach edukacji. Można do niej wrócić także podczas lekcji o klimacie, by zachęcić uczniów do dyskusji na temat zagrożeń, jakie dla zwierząt i ich środowiska stanowią zmiany klimatyczne i/lub działalność człowieka.