Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les sports d’équipe
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia korzyści płynące z uprawiania sportów zespołowych;
opisuje różne gry zespołowe;
argumentuje, używając spójników logicznych, tj. premièrement, ensuite, en plus, par ailleurs, notamment, en effet, ainsi, ...
Cele motywacyjne:
Wzbudzenie zainteresowania sportami zespołowymi oraz zachęcenie do zapisania się do sekcji sportowych.
Strategie uczenia się:
pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji;
kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, parowanie, grupowanie;
kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
podające: opis, wyjaśnienie;
problemowe: dedukcja, burza mózgów;
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, gra interakcyjna;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie nazw sportów zespołowych, które znają. Zapisuje podawane wyrażenia na tablicy, ustalając z uczniami możliwe kategorie, np. gry olimpijskie, nieolimpijskie, z piłką, bez piłki, z bramką, bez bramki, starożytne, nowoczesne…
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeanalizowanie materiału źródłowego w postaci tekstu argumentacyjnego zamieszczonego w e‑podręczniku w sekcji „Przeczytaj”. Informuje uczniów, że w trakcie analizy mają zwrócić uwagę na słowa łaczące ze sobą różne argumenty dotyczące korzyści płynących z uprawiania sportów drużynowych.
Następnie nauczyciel wyjaśnia tabele w kąciku gramatycznym, skupiając się na przykładach. Prosi uczniów o przeformułowanie przykładowych zdań z użyciem innych łączników. W celu lepszego utrwalenia tych zasad nauczyciel może zaproponować jedno ćwiczenie, np. Znajdź w tekście łączniki logiczne i ustal, do której kategorii należą.
Uczniowie wykonują samodzielnie polecenie w sekcji „Przeczytaj”.
Nauczyciel proponuje uczniom grę typu „Milionerzy” do zagrania w parach. Pierwsze 3 ekipy, które uzyskają puchar, dostaną dobrą ocenę za aktywność na lekcji.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenia 1 - 3.
W sekcji Sprawdź się uczniowie pracują w parach, ćwiczenia 5 i 6 wykonują razem w grupie, natomiast ćwiczenie 7 - samodzielnie. Nauczyciel może poprosić wybranych uczniów o odczytanie ćwiczenia 6 na głos.
Krótkie wypowiedzi na temat wybranych sportów, które uczniowie przygotowują samodzielnie w ćwiczeniu 7, mogą posłużyć do klasowej gry w rodzaju tabu. W tym celu nauczyciel może podzielić klasę na grupy, z których każda opracowuje karty z czterema charakterystycznymi słowami, których nie można będzie użyć przy opisywaniu wybranego sportu, np. le polo : cheval, balle blanche, maillet, gazon. Uczestnicy dzielą się na drużyny (minimum dwuosobowe). Wybrany gracz z drużyny losuje jedną z przygotowanych kart i próbuje naprowadzić pozostałych graczy ze swojej drużyny na odgadnięcie hasła. W tym czasie zadaniem drużyn przeciwnych jest sprawdzanie, czy przy opisie nie ostały użyte słowa zakazane.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, które argumenty zachęciły ich najbardziej do uprawiania sportów drużynowych.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia lub wycinki z gazet różnych sportów zespołowych do fazy wprowadzającej w celu odgadnięcia ich nazwy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium sprawdza wiedzę sportową ucznia z zakresu sportów drużynowych. Uczniowie mogą grać samodzielnie lub w parach. Grę można wykorzystać przy realizacji innych lekcji z tego samego działu, zarówno w klasie 3, jak i w klasie 4 szkoły średniej.