Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:Quel apprentissage pour aujourd’hui ? En ligne !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza słownictwo związane ze sprzętem komputerowym i poznaje nowe;
opisuje, na czym polega nauka zdalna i co jest do niej potrzebne;
wyraża swoje zdanie na temat zalet i wad nauki zdalnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształtuje swoją świadomość w zakresie różnorodności metod edukacji,
zwiększa swoją wrażliwość na różne aspekty nauki zdalnej, zarówno pozytywne, jak i negatywne,
kształtuje umiejętność wyrażania opinii nt. nauki zdalnej, potrafiąc przy tym określić plusy i minusy odnośnego typu nauczania/uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, łączenie elementów (o różnych nośnikach: audio/pisemne/obrazy), wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie sposobów nauczania/uczenia się
Metody/techniki nauczania:
Metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne
Formy zajęć:
Praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, Internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zadanie aktywizujące w formie burzy mózgów, zadając im pytania:Quelles sont vos expériences avec l’apprentissage à distance ? Suivez‑vous des cours en
ligne ? Quelles sont leurs formes ?
Jeśli zachodzi potrzeba, nauczyciel może w tej części również zaproponować wstęp leksykalny – słownictwo związane z komputerem z Rappel lexical.
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji w fazie wprowadzającej, nauczyciel przystępuje do przedstawienia tekstu źródłowego. Zapoznaje uczniów ze wstępem do niego oraz prosi ich o przeczytanie śródtytułów artykułu. Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym oraz rozwiązują w parach ćwiczenia 1 - 3.
Po tej części, nauczyciel proponuje uczniom krótkie przypomnienie słownictwa związanego ze sprzętem komputerowym (plansza w Rappel lexical). W dalszej części (Coin communication) nauczyciel omawia wspólnie z uczniami słowa i zwroty potrzebne do prezentowania wad i zalet różnych form edukacji.
W dalszej kolejności nauczyciel przechodzi do części multimedialnej. Po zapoznaniu się z treścią prezentacji uczniowie realizują na forum klasowym ćwiczenia 1 - 2 sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel może również poprosić uczniów o wskazanie, z którą z wypowiedzi zaprezentowanych w katalogu zgadzają się najbardziej bądź najmniej oraz o uzasadnienie dlaczego.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 3. Wypowiedzi z tego ćwiczenia mogą następnie posłużyć do dyskusji na temat wad i zalet różnych form edukacji zdalnej. Nauczyciel może kierować przebiegiem dyskusji, zadając pytania pomocnicze na temat dotychczasowych doświadczeń uczniów. Może przedstawić uczniom wybrane przez siebie platformy, programy czy aplikacje, które uważa za przydatne w nauce zdalnej bądź które sam odkrył w okresie nauczania online.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się.
Tytułem wstępu do zad. 7 nauczyciel może prosić uczniów o opracowanie w kilkuosobowych grupach listy wyposażenia oraz wskazówek potrzebnych, by dobrze przygotować się do nauki online. Uczniowie porównują swoje listy z listami pozostałych grup, wykreślając powtarzające się elementy. W ten sposób powstaje jedna forma listy, którą uczniowie mogą następnie wykorzystać do wykonania zadania domowego.
Jeśli czas na to pozwoli zad. 7 można zrealizować również w formie projektowej jako stworzenie miniporadnika dla rozpoczynających przygodę z nauką zdalną.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z katalogu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Internet oraz tablica interaktywna do prezentacji programów, aplikacji czy platform przydatnych w nauce zdalnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w katalogu interaktywnym może posłużyć jako wstęp do debaty nad porównaniem edukacji stacjonarnej oraz nauki zdalnej. Treść multimedium można również wykorzystać w lekcjach o tematyce informatycznej oraz o różnych sposobach zdobywania wiedzy i uczenia się.