Scenariusz
Temat
Metody przeszukiwania zasobów internetu
Etap edukacyjny
Drugi
Podstawa programowa
Klasy IV‑VI
III. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi.
Uczeń:
2) wykorzystuje sieć komputerową (szkolną, sieć internet):
a) do wyszukiwania potrzebnych informacji i zasobów edukacyjnych, nawigując między stronami.
Czas
45 minut
Cel ogólny
Wyszukiwanie informacji w internecie.
Cele szczegółowe
1. Korzystanie z wyszukiwarek internetowych.
2. Korzystanie z katalogów stron internetowych.
Efekty uczenia
Uczeń:
- korzysta z wyszukiwarek internetowych,
- korzysta z katalogów stron internetowych.
Metody kształcenia
1. Uczenie się przez obserwację.
2. Praktyczne wykorzystanie wiedzy.
Formy pracy
1. Praca indywidualna.
2. Praca z całą klasą.
ETAPY LEKCJI
Wprowadzenie do lekcji
Nauczyciel przeprowadza z uczniami pogadankę na temat: Jakie są sposoby wyszukiwania informacji w internecie?
Realizacja lekcji
Adres strony WWW:
Najprostszą opcją poszukiwania informacji jest wpisanie na pasku znanego nam adresu WWW. Co w przypadku, kiedy go nie znamy? Można wtedy skorzystać z wyszukiwarki internetowej lub katalogu stron internetowych.
Wyszukiwarka internetowa:
Wyszukiwarka internetowa to program lub strona internetowa mająca na celu odszukiwanie w internecie informacji na podstawie słów kluczowych podanych przez użytkownika. Najbardziej znane wyszukiwarki to: Google, Yahoo! oraz Bing.
[Ilustracja 1]
Istnieją również wyszukiwarki przeznaczone specjalnie dla dzieci np. anglojęzyczna Kiddle (www.kiddle.co), utworzona przez Google, czy polska Mamuu (www.mamuu.pl).
Galeria:
Wyszukiwarki dla dzieci.
[Ilustracja 2]
[Ilustracja 3]
Polecenie 1
Otwórz wyszukiwarkę odpowiednią do twojego wieku (Mamuu) i wpisz w przeznaczone do tego okienko szukaną frazę, czyli tekst związany z poszukiwanymi przez ciebie informacjami. Czy wyszukiwarka znalazła to, czego szukałeś? Jeśli nie, skorzystaj z innych wyszukiwarek, np. Google.
[Slideshow]
Katalog stron internetowych:
Część informacji zawartych na stronach internetowych jest posegregowana w tak zwanych katalogach stron internetowych. Jest to zbiór stron o danej tematyce, np. sport, nauka, rozrywka. Mimo uporządkowania danych takie katalogi mają swoje wady – są nimi mała liczba zawartych w nich stron i rzadka aktualizacja danych.
[Ilustracja 4]
Polecenie 2
Zapoznaj się z katalogiem stron dla dzieci www.13tka.com. Zwróć uwagę na to, że poszukując informacji w katalogu, przechodzisz od kategorii ogólnych do coraz bardziej szczegółowych przez kolejne podkatalogi.
Portale internetowe:
Portalem internetowym nazywamy serwis informacyjny zawierający różnorodne usługi internetowe, który jest dostępny pod jednym adresem internetowym. Takimi usługami mogą być: wiadomości, wyszukiwarki internetowe, poczta elektroniczna, prognoza pogody, horoskopy, gry on‑line czy też sklepy internetowe. Istnieją również portale internetowe z funkcją edukacyjną skierowane do dzieci.
Aplikacje internetowe:
Program komputerowy pracujący na serwerze WWW i komunikujący się z przeglądarką internetową przez internet nazywamy aplikacją internetową.
Polecenie 3
Uruchom wybraną przez siebie wyszukiwarkę i znajdź przykłady portali internetowych dla dzieci. Następnie wybierz dostosowaną do swojego wieku aplikację i włącz ją.
Gry on‑line:
Grą on‑line nazywamy każdą grę, do której uruchomienia wymagany jest dostęp do internetu. Wyróżniamy zarówno gry proste, uruchamiane w oknie przeglądarki internetowej, jak i rozbudowane, które należy zainstalować na dysku twardym komputera.
Podsumowanie lekcji
Informacji w Internecie można poszukiwać na kilka sposobów:
- wpisując znany nam adres strony www w przeglądarkę internetową,
- korzystając z tematycznych katalogów stron internetowych,
- korzystając z wyszukiwarki internetowej.